Dzieci biorące udział w spotkaniu siedzą na kolorowych pufach ułożonych na podłodze

Tuż przed wakacjami, w czwartek, 24 czerwca 2021 roku, w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Biblioteka publiczna gościła uczniów klasy II C z opiekunem. Omawiano książkę pt. „Klifka. Opowieść o foczce, która szukała mamy” Barbary Gawryluk, krakowskiej autorki książek dla dzieci, dziennikarki i tłumaczki szwedzkiej literatury dziecięcej.

Po przerwie 15 czerwca br. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci działającego przy Oddziale dla dzieci o młodzieży Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin. Stęsknieni klubowicze omawiali książkę Agnieszki Stalmaszyk „Zbawcy książek”. Spotkanie przeprowadzono w gościnnych murach Zespołu Szkół w Barcinie.

Pluszowy pies i ksiażki leżą na niebieskiej kanapie

W piątek, 26 lutego br., tuż przed weekendem i rodzinnymi spotkaniami, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Kilkanaście dzieci z klasy II C spotkało się z „Juniorem. Opiekunem osób starszych”, czyli psim bohaterem książki Barbary Gawryluk z wyjątkowej serii książek przedstawiających historie niezwykłych psów. Krakowska autorka książek dla dzieci, dziennikarka i tłumaczka wymyśliła super bohatera, który okazuje się najlepszymi przyjacielem mieszkańców domu dla osób starszych, a zwłaszcza pani Jasi. Niepozorny kundelek jest niezwykle sympatyczny, przyjacielski i wierny, lubi się bawić i spacerować.

Dwaj chłopcy siedzący na krzesłach przy szkolnej ławce czytają książkę o kotach

W piątek 22 stycznia 2021 roku, klasa II C z Zespołu Szkół w Barcinie – lubiąca czytać, rozmawiać o książkach oraz poznawać nowe postacie i fascynujące historie – razem z wychowawcą panią Emilią Pałecką gościła w murach swojej szkoły moderatorkę DKK Joannę Kujawa-Drozdowską.

Wystawka książek dla dzieci

W piątkowe przedpołudnie, 30 października 2020 roku, uczniów klasy II C, której opiekunem jest pani Emilia Pałecka, w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie odwiedziła Joanna Kujawa-Drozdowska, pracująca na co dzień w Oddziale dla dzieci i młodzieży barcińskiej biblioteki.

Wystawka książek wraz z zakładkami, na których widać logo Dyskusyjnego Klubu Książki.

W czwartek, 27 lutego 2020 roku, dzieci z klasy IIIA z wychowawczynią Elżbietą Wojtkowiak uczestniczyły w spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, którego bohaterami byli Lasse i Maja prowadzący małe biuro detektywistyczne w szwedzkim miasteczku Valleby.

Wystawka książek o tematyce świątecznej.

Grudniowe spotkanie klasy III A w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dzieci poświęcone było Świętom Bożego Narodzenia. 14 grudnia 2019 roku grupa pani Elżbiety Wojtkowiak z Zespołu Szkół w Barcinie poznała wybrane opowiadania z książeczki Tamary Michałowskiej pt. „Opowieści o Świętym Mikołaju”. Dzieci kochają, kiedy opowiada im się o Świętym Mikołaju, wigilii, gwiazdce oraz prezentach i dlatego chociaż do przeczytania były dwa opowiadania – „Jedyne takie pierniczki” oraz „Choinka od leśnych elfów” – niektórzy z trzecioklasistów przeczytali całą książkę. Dlaczego? Poza wciągającą tematyką, żartobliwym językiem i świetnym stylem, opowiadania poprzeplatane są opisami wykonania ozdób świątecznych i przepisami na pyszne ciasteczka.

Wystawka książek, omawiana książka jest wskazana niebieską strzałką.

W listopadzie do Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci zawitali „Zbawcy książek”. Klasa III A razem z Tosią i Kasią – bohaterkami wymyślonymi przez pisarkę Agnieszkę Stelmaszyk, odkryła, kto w szkolnej bibliotece niszczy książki i jak uratować cenny księgozbiór? Dziewięciolatki z Zespołu Szkół w Barcinie wspierani przez wychowawcę Elżbietę Wojtkowiak i bibliotekarkę Joannę Kujawę-Drozdowską przeprowadzili literackie śledztwo. Poznawszy głównych bohaterów oraz niezwykłego „trolla” Jacusia, zilustrowanego w przezabawny sposób, w niebieskiej bluzie z zielonym kosmitą, z wielkim nosem i w zielonych tenisówkach, mali czytelnicy odkryli, że działając wspólnie można rozwiązać każdy kłopot. Dowiedzieli się, w jaki sposób Tośka, Kasia, Marcin oraz Tomek pomogli „trollowi” Jacusiowi i poskromili jego apetyt na książki ze szkolnej biblioteki.