HAFT PAŁUCKI

Kategoria: Działaj po Pałucku Opublikowano: środa, 25 wrzesień 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćTradycja haftu ludowego odchodzi w niepamięć? Nie w Barcinie! Udowodniły to Panie i jeden Pan, którzy wzięli udział w warsztatach haftu pałuckiego 23 września w barcińskiej bibliotece, zorganizowanych w ramach zadania „Działaj - po pałucku!”. Poprowadziła je Pani Jadwiga Dziurgiela, znana hafciarka, która po raz kolejny pokazała, że zna się na pałuckim hafcie jak nikt inny – i co ważne, potrafi swoją wiedzę przekazać.

Pod jej kierunkiem uczestnicy warsztatów wybierali wzory, po czym kopiowali wybrane formy na tkaninę za pomocą kalki; wreszcie nadszedł czas na wyszywanie. Pani Jadwiga cierpliwie objaśniała zasady poszczególnych ściegów używanych w hafcie pałuckim; wkrótce zebrani pracowali w skupieniu, pochyleni każdy nad swoim haftem.

Zajęcia minęły błyskawicznie. Uczestnikom warsztatów pałuckie wyszywanie tak się spodobało, że postanowili spotkać się znów w tym samym gronie – i haftować dalej. Data kolejnych zajęć została ustalona – być może dla któregoś z uczestników warsztatów jest to początek nowej pasji?

Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO CENTRUM KULTURY W RAMACH PROGRAMU „EtnoPolska 2019”.

• DSC09873
  • DSC09884