Kliknij, aby powiększyć23 października 2018 roku w Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin miały miejsce zajęcia nawiązujące do zbliżającej się 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Ich celem było pielęgnowanie polskości, kształtowanie postaw patriotycznych oraz szacunku dla przodków, symboli, języka i barw narodowych.

We wtorkowe przedpołudnie odbyły się dwie warsztatowe lekcje biblioteczne, w których uczestniczyli uczniowie klasy I D z panią Agatą Baczyńską oraz klasy I C z panią Anitą Rzepka.

Na wstępie pani dyrektor Grażyna Szafraniak powitała dzieci i opowiedziała, jak wyglądała droga Polski do niepodległości i kto był bohaterem wydarzeń z 1918 roku.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, czym jest państwo. Jaka jest różnica między słowami naród i społeczeństwo oraz kim jest obywatel i prezydent. Następnie młodzi uczestnicy wysłuchali legendy o Lechu, Czechu i Rusie, i poznali początki powstania naszego państwa. Kolejnym punktem patriotycznych warsztatów były polskie symbole narodowe – orzeł biały, biało-czerwone barwy i „Mazurek Dąbrowskiego”. Dzieci kolorując dowiedziały się, czym jest flaga oraz godło i z jakich barwy się składają. W trakcie lekcji usłyszały, że obowiązkiem każdego z nas jest zapewnienie czci i szacunku symbolom Rzeczypospolitej Polskiej. Dodatkową atrakcją było rozwiązywanie quizów sprawdzających spostrzegawczość oraz rebusów.

Na zakończenie spotkań bibliotekarka wręczyła pamiątkowe dyplomy dla klas i zaprosiła dzieci do zaprezentowania swoich prac. Lekcje skończyły wspólne zdjęcia.

Joanna Kujawa-Drozdowska

Galeria IC

{gallery}images/stories/_materialy_2018/inne_wydarzenia/wszystkie/24102018/IC{/gallery}

Galeria ID