KUJAWIANKI W BIBLIOTECE

Kategoria: Biblioteka ze Smakiem Opublikowano: czwartek, 23 maj 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćW ciepłe popołudnie 22 maja w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się kolejne spotkanie realizowane w ramach projektu „Biblioteka ze smakiem”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Pierwszym wydarzeniem w projekcie były warsztaty kulinarne poprowadzone przez Pana Krzysztofa Leśniewskiego, znanego popularyzatora kuchni pałuckiej; tym razem głównym tematem stały się Kujawy – obrzędy, tradycje, zwyczaje i oczywiście… kuchnia. Spotkanie pod nazwą „Kujawianki to my!” poprowadziły członkinie koła Gospodyń Wiejskich z Lisewa Kościelnego: Panie Irena Kowalska, Eugenia Zalewska, Halina Wojnarowska, Wanda Zakaszewska, Urszula Borys, Beata Wojnarowska, Wiesława Bleja, Aldona Sochańska oraz Róża Łątkowska.

Koło Gospodyń Wiejskich w Lisewie Kościelnym istnieje od 1930 roku. Jest jednym z najprężniej działających tego typu organizacji w regionie; nie sposób opisać, a nawet wymienić wszystkich działań Koła. Jednym z aspektów działalności stowarzyszenia jest propagowanie kulturowego i kulinarnego dziedzictwa ziemi kujawskiej – na tym właśnie skupiło się spotkanie w barcińskiej bibliotece.

Członkinie Koła, ubrane w stylizowane kujawskie stroje ludowe, stojąc przy suto zastawionym stole udekorowanym tradycyjnym sprzętem kuchennym, zaprezentowały zebranym z czytelni książnicy gościom zwyczaje, obrzędy i tradycje regionu. Mówiono min. o obyczajach związanych z ważniejszymi świętami i uroczystościami na kujawskiej wsi; nie zabrakło tu także tradycji związanych z dożynkami. Panie śpiewały tradycyjne przyśpiewki kujawskie, powiedziały także kilka słów na temat kujawiaka – jednego z polskich tańców narodowych, który swoje pochodzenie wywodzi właśnie z Kujaw. Na koniec zaprosiły zebranych do skosztowania potraw kuchni kujawskiej, które wcześniej przygotowały – były pierogi z kapustą, żur, własnoręcznie wypieczony chleb ze smalcem, pasztet, ciasta… nie mogło w tym momencie zabraknąć opowieści o Kujawach od strony kuchni.

Tradycyjna kuchnia Kujaw opierała się w dużej mierze na hodowanym w przydomowych zagrodach drobiu, głównie kaczkach i gęsiach, a także, z racji bliskości jezior i rzek, na rybach słodkowodnych. Urodzajna ziemia pozwalała też kujawskim gospodyniom wykorzystywać w kuchni owoce i warzywa, w szczególności jabłka, śliwki, groch i fasolę. Szeroko używany był miód, ceniono kasze, głównie jęczmienną i jaglaną. Ulubionym smakiem był smak kwaśny, stąd popularność barszczy, żurów czy kwaszonej kapusty. Co ważne, w odróżnieniu od innych regionów Polski, we współczesnej kuchni kujawskiej zachowało się wiele dawnych potraw; w wielu domach są one przyrządzane do dziś.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.

• DSC03537
  • DSC03539