Kategoria: Drogowskaz Niepodległa Utworzono: czwartek, 20 wrzesień 2018 Opublikowano: czwartek, 20 wrzesień 2018 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćDnia 19. 09. 2018 r o godzinie 1600 w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyła się prelekcja Pana Jarosława Górskiego ,, Architekci niepodległości – wizje wolnej Polski pisarzy i artystów przełomu XIX i XX wieku ”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury pn. „Drogowskaz Niepodległa’’.

Spotkanie to było pogadanką dla młodzieży licealnej, gimnazjalnej oraz osób dorosłych. Prelegent przybliżył zgromadzonym koncepcje i wizje znanych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku : Adama Mickiewicza; Juliusza Słowackiego; Henryka Sienkiewicza; Stanisława Brzozowskiego; Stefana Żeromskiego; Stanisława Witkiewicza oraz Karola Stryjeńskiego.

W XIX wieku powstawały elity, które walczyły o to, aby Polska była wolna i niepodległa. Każdy z wymienionych przez prelegenta wielkich polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku miał odrębną wizję i koncepcje dotyczyły Polski i narodu polskiego. Większość z nich pisała o tym w swoich utworach. Żadna z tych wizji i koncepcji nie została zrealizowana. Zebrani w czytelni biblioteki z uwagą wysłuchali prelekcji Pana Górkiewicza . Po zakończeniu wykładu obdarzyli prelegenta gromkimi brawami.

Agnieszka Błażejewska

PROJEKT "DROGOWSKAZ NIEPODLEGŁA" DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.