Serdecznie zapraszamy

WYSTAWA Z OKAZJI JUBILEUSZU 70-LECIA BARCIŃSKIEJ BIBLIOTEKI

Kategoria: Wystawy Barcin Opublikowano: poniedziałek, 29 maj 2017 Maciej Gawroński Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyć70 lat temu, w 1947 roku, dzięki zaangażowaniu Jakuba Wojciechowskiego oraz ówczesnych władz miasta, w Barcinie powstała biblioteka. Jakub Wojciechowski, autor „Pamiętnika własnego robotnika” oraz laureat złotego Wawrzynu Polskiej Akademii Literatury, przekazał na cele nowo powstałej instytucji swój własny księgozbiór, liczący 220 tomów. Książki te były darami od zaprzyjaźnionych z Wojciechowskim literatów i jak na owe czasy, stanowiły pokaźny zbiór. Placówka znalazła swe miejsce w jednym z pomieszczeń ówczesnego przedszkola miejskiego przy ul. 4 stycznia, zaś pierwszym bibliotekarzem został właśnie Wojciechowski.

Dalsze kilkadziesiąt lat istnienia biblioteki to szereg przeprowadzek, zmian kadrowych oraz nieustanny rozwój. W chwili obecnej biblioteka mieści się w wzniesionym w 2013 roku gmachu przy ul. LWP; istnieją także trzy filie książnicy – na ul. Kościelnej w Barcinie, w Piechcinie oraz w Mamliczu. Od 1991 roku instytucja jest kierowana przez Panią Grażynę Szafraniak.

Barcińska biblioteka jest jedną z najprężniej działających instytucji kulturalnych na terenie gminy, wielokrotnie nagradzaną i wyróżnianą na szczeblu lokalnym, wojewódzkim oraz ogólnopolskim. Użytkownicy biblioteki mogą korzystać nie tylko z bogatego księgozbioru książnicy, lecz także brać udział w licznych imprezach kulturalnych i oświatowych, przeczytać prasę, skorzystać z czytelni internetowej i tabletów, uczyć się na kursach oraz warsztatach, zapoznać się ze zbiorami Izby Tradycji istniejącej przy bibliotece, spróbować swoich sił w jednym z organizowanych przez bibliotekę konkursów. Biblioteka oferuje książki tradycyjne, audiobooki oraz bezpłatny dostęp do platform z e-bookami. Zbiory biblioteczne można przeglądać, rezerwować oraz prolongować korzystając z katalogu on-line.

Z bogatą historią biblioteki można było zapoznać się, przychodząc 17 maja 2017 roku na wernisaż wystawy, będącej pierwszym spotkaniem w serii wydarzeń z okazji Jubileuszu 70-lecia powstania biblioteki. Na wystawę składało się kilkanaście plansz ze zdjęciami ukazującymi historię biblioteki oraz działalność instytucji na przestrzeni lat; ponadto w czytelni biblioteki można było podziwiać ekspozycję najstarszych książek z bibliotecznych zbiorów, przejrzeć kroniki biblioteczne oraz zobaczyć, co czytelnicy książnicy pozostawili w wypożyczanych książkach jako zakładki. Zebrani goście mieli także okazję obejrzeć prezentację multimedialną pokazującą obecną działalność książnicy oraz zapoznać się z wszystkimi jej pracownikami – także tymi, którzy ze względu na specyfikę wykonywanej pracy nie mają styczności z użytkownikami biblioteki. Nie zabrakło okolicznościowego tortu.

Olga Gralak-Ćwikła

 

 

Odsłony: 876
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok