OBLICZA KOBIECOŚCI W TWÓRCZOŚCI PANI LUCYNY FIC

Kategoria: Wystawy Barcin Utworzono: piątek, 15 czerwiec 2018 Opublikowano: piątek, 15 czerwiec 2018 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyć13 czerwca 2018 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbył się wernisaż kolejnej wystawy w cyklu „Artystyczne prezentacje” . Główną bohaterką wieczoru stała się tym razem Pani Lucyna Fic.

Artystka jest doskonale znana użytkownikom biblioteki. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach, organizowanych zarówno w starej jak i nowej siedzibie biblioteki. W związku z tym, że Pani Lucyna zmienia swoje zainteresowania twórcze i co rusz znajduje sobie nowe pasje, wystawy różniły się miedzy sobą tematem oraz techniką pokazywanych prac; na każdej z wystaw Pani Lucyna prezentowała coś innego.

Na czerwcowej wystawie zaprezentowano prace malarskie oraz kartki okolicznościowe wykonane metodą scrapbookingu. O ile techniki te znane są już z wcześniejszych wystaw Pani Lucyny, to temat jest zupełnie nowy – kobiecość oraz różne jej oblicza.

Jak zdradziła sama artystka, wątek ten fascynował ją już od dłuższego czasu. Swoje przemyślenia podsumowała w tekście napisanym przez siebie specjalnie na potrzeby wystawy: „Czymże jest kobieta? Niespokojnym wiatrem, roztarganą fala na oceanie. Jest jak promień słońca na policzku w chłodne kwietniowe popołudnie… Jest wulkanem, twardym z zewnątrz i kipiącym żarem i pasją od środka. Jest gniewem, rozpaczą, spokojem, ciszą, milczeniem.” Ze słowami koresponduje obraz – na 17 zaprezentowanych w bibliotece płótnach Pani Lucyna podejmuje próbę pokazania różnych aspektów osobowości kobiety, tych pozytywnych jak i tych negatywnych. Posługuje się przy tym symbolem, przenośnią – podczas wernisażu zaznaczyła, że finalna interpretacja dzieł należy do widzów, zgodnie z maksymą, że obraz żyje wtedy dopiero, kiedy jest oglądany.

Poza obrazami na wystawie można oglądać kilkanaście kartek okolicznościowych wykonanych metodą scrapbookingu oraz materiałowe torby ozdobione malowanymi motywami. Wszystkie prace, zarówno malarskie jak i wyroby z papieru wykonane są z duża starannością i dbałością o szczegóły.

Wernisaż wystawy upłynął w miłej, kameralnej atmosferze, także dzięki temu, ze wśród widowni było wielu członków rodziny oraz przyjaciół artystki. Jeden z nich, Pan Piotr Marcinkiewicz, umilił wydarzenie grą na gitarze; należy zauważyć, że instrument, na którym grał, został ozdobiony przez Panią Lucynę. Artystka w rozmowie z Panią Renatą Grabowską mówiła o swoich inspiracjach, ulubionych technikach artystycznych, warsztacie pracy, marzeniach twórczych, planach na przyszłość. Po zakończeniu rozmowy otrzymała burzę oklasków oraz mnóstwo kwiatów wraz z życzeniami powodzenia na dalszej artystycznej drodze. Również my dołączamy się do tych życzeń.

Wszystkich zainteresowanych wystawą Pani Lucyny zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i obejrzenia prac. Wystawa będzie czynna do połowy lipca.