WYSTAWA PRAC PODOPIECZNYCH ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY W BARCINIE

Kategoria: Wystawy Barcin Utworzono: piątek, 19 październik 2018 Opublikowano: piątek, 19 październik 2018 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćKażdy, kto miał do czynienia z pracownikami bądź podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy w Barcinie, powie z pewnością, że jest to miejsce zupełnie wyjątkowe. W placówce panuje przemiły, domowy wręcz klimat; goście witani są tu z uśmiechem. Ciepło i uśmiech, jakimi promieniują zarówno podopieczni jak i pracownicy domu z Panią Kierownik Agnieszką Kaniuką na czele zawitały razem z nimi do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin przy okazji wernisażu prac uczestników Domu, który odbył się 17 października 2018 roku.

Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt prac wykonanych w różnych technikach plastycznych, które powstały na warsztatach terapii zajęciowej prowadzonych w Domu. Jak zaznaczyły instruktorki Środowiskowego Domu Samopomocy Panie Katarzyna Sykut i Joanna Kamińska, prace eksponowane na wystawie są efektem harmonijnej współpracy warsztatów terapii zajęciowej funkcjonujących w placówce.

Przykładem może być chociażby prezentowane na wystawie drewniane pudełko; powstałe w pracowni stolarskiej, zostało następnie ozdobione techniką decoupage w pracowni plastycznej. W tworzeniu wspólnych dzieł uczestniczą także inne pracownie: nierzadko swoje trzy grosze dodaje pracownia krawiecka, dużą pomocą w wyszukiwaniu i drukowaniu wzorów służy pracownia komputerowa; niebagatelną rolę odgrywają też zajęcia gimnastyczne i sportowe, które utrzymują podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w dobrym zdrowiu i humorze. Poczucie wspólnoty i odpowiedzialności za innych kształtowane są podczas zajęć kulinarnych, dyżurów porządkowych czy pracy w ogrodzie; integracji uczestników sprzyjają liczne imprezy – wycieczki, konkursy, turniej gier, zabawy itd.. Wszystko to sprawia, że prace plastyczne powstające w Środowiskowym Domu Samopomocy prócz oczywistych walorów estetycznych niosą wartość dodatkową – są świadectwem niezwykłej, pełnej ducha wspólnoty atmosfery panującej w placówce. Prawdą są słowa, które padły podczas wernisażu – pracownicy, instruktorzy, podopieczni Domu oraz ich rodzice stanowią jedną, dużą rodzinę. Co ważne, rodzina Środowiskowego Domu Samopomocy jest niezwykle szczodra w dzieleniu się swym ciepłem z innymi – zarówno pracownicy jak i podopieczni domu są obecni w życiu społecznym naszego miasta. Chętnie służą pomocą w organizacji różnego rodzaju wydarzeń, biorą w nich udział, co roku w Dniu Godności Osób Niepełnosprawnych idą ulicami Barcina w barwnym i wesołym pochodzie.

Prace podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy można obejrzeć w holu oraz czytelni biblioteki. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy, naprawdę warto!