Z PASJĄ WARTO ŻYĆ

Kategoria: Imprezy Barcin Utworzono: piątek, 10 sierpień 2018 Opublikowano: piątek, 10 sierpień 2018 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćW ciepłe popołudnie, 8 sierpnia, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się wydarzenie, których bohaterkami były kobiety z pasją. Był to wernisaż wystawy prac Pań z klubu „Pasja łączy pokolenia” działającym przy Filii biblioteki w Mamliczu, połączony z pokazem carvingu – rzeźbienia w owocach i warzywach w wykonaniu Pań Doroty Zwolińskiej oraz Ilony Czachorowskiej ze Stowarzyszenia „Owocowy ogród”.

Klub „Pasja łączy pokolenia” jest wspólną inicjatywą Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin Filii w Mamliczu oraz świetlicy Miejskiego Domu Kultury w Mamliczu. Wszystko zaczęło się od warsztatów wikliny papierowej, które w październiku 2017 roku przeprowadziła w Mamliczu Pani Halina Ryszka - uczestniczka zajęć z cyklu „Artystyczne pasje czytelniczek” w Filii nr 1 na Starym Mieście w Barcinie. Technika ta tak spodobała się Paniom uczestniczącym w warsztatach, że podjęły decyzję o dalszym rozwijaniu nabytych umiejętności – od tego czasu klubowiczki spotykają się regularnie, dwa razy w miesiącu. Klub zrzesza kilka Pań w różnym wieku, mieszkanek Mamlicza, Barcina oraz Augustowa. Są to: Maria Andrzejewska, Maria Frankowska, Bożena Kalwaj, Urszula Łożyńska, Ewa Madalińska, Ewa Ruczyńska, Halina Ryszka oraz Marlena Wyka. W spotkaniach klubu uczestniczą również Edyta Dypolt – bibliotekarka prowadząca Filię w Mamliczu oraz Joanna Rucińska, prowadząca świetlicę MDK w Mamliczu. Zgodnie z nazwą klubu, w zajęciach często biorą udział dzieci i wnuki uczestniczek, które próbują swoich sił w pleceniu z wikliny papierowej.

Ulubioną techniką klubowiczek jest wiklina papierowa, próbują też innych technik- wykonują min. kwiaty z rajstop, tulipany z materiału, zajmują się japońską techniką składania materiału zwaną kanzashi. Inspirację i wzory dla swoich prac czerpią z internetu, bardzo inspirują się też wzajemnie. Gotowe prace ozdabiają – malują farbami, dekorują różnego rodzaju ozdobami, wstążkami itd.

Należy podkreślić, że część Pań uczestniczących w spotkaniach Klubu pracuje w filii biblioteki w Mamliczu na zasadzie wolontariatu, aktywnie pomagając w trakcie zajęć z dziećmi.

Podczas wernisażu wystawy Pani Dyrektor biblioteki Grażyna Szafraniak zamieniła kilka słów z każdą z Pań. Mówiono o inspiracjach, ulubionych technikach i motywach. Klubowiczki podkreślały, że pasja, jaką jest papierowa wiklina, jest dla nich czymś bardzo ważnym - pozwala się rozwijać i realizować, odciąga myśli od problemów życia codziennego, daje energię i siłę do działania. Wszystkie Panie za swe wypowiedzi zebrały duże brawa.

o zakończeniu rozmowy z Klubowiczkami, obecni na wernisażu goście mieli okazję podziwiać pracę kolejnych kobiet z pasją – Pań Doroty Zwolińskiej oraz Ilony Czachorowskiej ze Stowarzyszenia „Owocowy ogród”, które dały pokaz carvingu, czyli artystycznego rzeźbienia w owocach i warzywach. Technika ta wywodzi się z Dalekiego Wschodu, gdzie znana jest od co najmniej kilkuset lat; za ojczyznę carvingu uważa się Tajlandię. Od początku XXI wieku stał się on popularny w innych częściach świata, w tym w Europie; w Polsce pojawił się ok. roku 2004. Od tego momentu jest to coraz dynamiczniej rozwijająca się sztuka kulinarna, obecna jest jako dyscyplina na kulinarnych Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy. Technika nie jest trudna, jej opanowanie wymaga jednak dużej cierpliwości i czasu. Proste dekoracje nie wymagają dużego doświadczenia, ale bardziej złożone wzory wymagają nieraz wielu godzin przygotowania poprzedzonych latami praktyki.

Goście z zachwytem patrzyli, jak na ich oczach z dostępnych w każdym sklepie owoców - arbuza, marchewki, mandarynki, ogórka na oczach widzów powstawały misterne rzeźby. Pani Dorota zaprezentowała teżzebranym kilka prostych form, które każdy może wykonać w domu i efektownie przyozdobić danie. Zebrani nagrodzili wysiłki Pań gromkimi brawami.

Po zakończeniu pokazu nadszedł czas na rozmowy w kuluarach. Zarówno Klubowiczki z filii w Mamliczu, jak i Panie z „Owocowego Ogrodu” chętnie rozmawiały z gośćmi i dzieliły się z nimi swoją wiedzą.