Serdecznie zapraszamy

STAROPOLSKIE DZIEJE BARCINA

Kategoria: Imprezy Barcin Opublikowano: poniedziałek, 29 październik 2018 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćHistoria Barcina niestety nie ma zbyt bogatej bibliografii. Tym bardziej cieszy fakt ukazania się nowej książki na ten temat, zatytułowanej „Dzieje Barcina w okresie staropolskim” autorstwa Pana Marcina Frąsia. Publikacja wydana została przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego; 24 października w książnicy odbyła się promocja książki.

Na spotkaniu, na które przybyło kilkudziesięciu miłośników historii naszego Miasta, Pani Dyrektor biblioteki Grażyna Szafraniak przeprowadziła rozmowę z autorem publikacji, Panem Marcinem Frąsiem. Jest on doktorantem Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Barcin jako temat pracy został mu podsunięty przez promotora, który zwrócił uwagę młodego historyka na dobrze zachowane materiały dotyczące historii miasta w okresie staropolskim, a więc od XV wieku po koniec wieku XVIII. Dokumenty te rozproszone są po całej Polsce - znajdują się w archiwach w Bydgoszczy, Warszawie, Poznaniu, Toruniu oraz Gnieźnie. Podstawą dla pracy stały się księgi miejskie Barcina z XVI-XVII wieku przechowywane w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy; autor korzystał także z akt metrykalnych, listów cechowych, rejestrów podatkowych itd. Należy w tym miejscu docenić i uszanować wkład pracy Pana Frąsia, który archiwalia te zebrał, przeanalizował i opracował. Efektem jego wieloletnich wysiłków jest publikacja naukowa, która z pewnością stanie się ważnym dodatkiem do historii naszego miasta.

Podczas spotkania w bibliotece Pan Frąś opowiedział nie tylko o pracy nad książką, ale także przybliżył zebranym jej zawartość. Oczywiście nie zabrakło pytań od zebranych gości.

„Studia z dziejów Barcina w okresie staropolskim” zawierają omówienie kilku wybranych zagadnień z przeszłości miasta. Tekst podzielony został na trzy części: pierwszy człon poświęcony jest miejskości. Można tu min. przeczytać o prawach miejskich Barcina, jego terytorium i przynależności administracyjnej, przytaczane są przywileje targowo-jarmarczne, którymi dysponowało miasto.

Część druga książki zawiera informacje na temat ustroju miejskiego Barcina. Autor pisze tu o właścicielach miasta, funkcjonowaniu administracji miejskiej, rodzinach urzędniczych, porusza także zagadnienie finansowania urzędu miejskiego i miasta; znajdujemy tu min. zaznaczenie, że z racji stanowiska burmistrz miasta zwolniony był ze wszystkich podatków oraz powinności służebnych wobec właściciela osady.

W trzeciej części Pan Marcin Frąś analizuje społeczeństwo Barcina w podanym okresie, ze szczególnym naciskiem na podstawową komórkę społeczną – rodzinę. W rozdziale tym można znaleźć wiele ciekawych danych na temat „rynku” matrymonialnego dawnego Barcina, także chrztów, zgonów itd. Zawarte w książce odpisy archiwaliów pozwalają cofnąć się wieki w przeszłość i zapoznać się z nazwiskami dawnych barcinian czy przejrzeć wysokości posagów.

Książka już wkrótce będzie dostępna do wypożyczenia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin oraz filiach książnicy. Zapraszamy do lektury!

Galeria

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04

 • 05
 • 06
 • 07
 • 08

 • 09
 • 10
 • 11
 • 12

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 299
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok