XVIII EDYCJA KONKURSU „BARCIN MOJE MIASTO - MOJA MAŁA OJCZYZNA”

Kategoria: Imprezy Barcin Opublikowano: piątek, 05 kwiecień 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćW kwietniu 2019 roku, wzorem lat ubiegłych, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin zorganizowano konkurs „Barcin moje Miasto – Moja Mała Ojczyzna”, którego celem jest propagowanie wśród młodzieży szkolnej wiedzy na temat historii, kultury i życia społeczno-samorządowego miasta i gminy Barcin oraz powiatu żnińskiego. Tegoroczna edycja konkursu, już XVIII, odbyła się 4 kwietnia 2019 roku. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Barcina, Pan Michał Pęziak.

Do udziału zgłosiło się siedem trzyosobowych drużyn, reprezentujących szkoły: Szkoły Podstawowe nr 1 i nr 2 z Barcina, Szkoły Podstawowe z Piechcina oraz Mamlicza, Gimnazjum nr 1 z Barcina, Gimnazjum nr 2 z Piechcina oraz Liceum Ogólnokształcące w Barcina. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: przewodnicząca Pani Maria Siekierska - historyk, Pani Elżbieta Pałka z Klubu Żeglarskiego „Neptun” oraz Pan Jarosław Drozdowski z Referatu Edukacji, Spraw Społecznych i Promocji w Barcinie.

Podobnie jak w latach ubiegłych, do odpowiadania na pytania konkursowe użyty został system IVote, który udostępnił Zespół Szkół w Barcinie. Pytania ułożone były w trzy kategorie tematyczne: historia gminy Barcin, sprawy samorządowe i życie kulturalne gminy Barcin, oraz historia, życie kulturalne i samorządowe powiatu; w każdej kategorii uczestnicy konkursu odpowiadali na 10 pytań, odczytywanych przez dyrektor biblioteki, Panią Grażynę Szafraniak. Uczniowie musieli wiedzieć na przykład: jaki przedmiot w gwarze pałuckiej określany jest słowem „bania”, który polski monarcha nadał Barcinowi pierwszy przywilej jarmarczno – targowy, czy kto obecnie piastuje stanowisko Przewodniczącego Rady Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Barcinie. Trzeba przyznać, że młodzież wykazała się dużą wiedzą, jedynie niektóre pytania wymagały dłuższego zastanowienia się.

Po zakończeniu wszystkich tur pytań system IVote zliczył punkty i jasnym stało się, że najwyższą ich liczbę zdobyła drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie w składzie: Wiktor Baczyński, Jagoda Rucińska i Maja Wojciechowska. Byli oni przygotowywani do konkursu przez Panią Renatę Szaforz. Nagrodę – pamiątkową statuetkę, dyplomy oraz książki wręczyła zwycięzcom przewodnicząca jury Maria Siekierska oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Barcinie Pan Janusz Wojtkowiak.

Drugie miejsce, z różnicą zaledwie kilku punktów, zajął zespół z Gimnazjum nr 2 z Piechcina. Agatę Gąsior, Zuzannę Grzeszak i Amelię Szewczak przygotowywał do konkursu Pan Jakub Wojciechowski. Na trzeciej pozycji znalazła się natomiast drużyna Gimnazjum nr 1 w Barcinie w składzie Karolina Małodzińska, Wiktor Marcinkowski oraz Iga Rafińska. Ich nauczycielem przygotowującym był Pan Marek Kaczmarek.

Kolejne dwa zespoły otrzymały dokładnie taką samą liczbę punktów, więc jury zdecydował o przyznaniu czwartego miejsca ex equo. Otrzymały je drużyny Szkoły Podstawowej w Piechcinie: Julia Nowacka, Dominik Wojciechowski oraz Zuzanna Zelek (nauczyciel Pan Jakub Wojciechowski) i Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie w składzie Jakub Dreżewski, Wiktor Ratajczak i Maria Wolska, wraz z nauczycielką Panią Grażyną Sudoł.

Również piąte miejsce zajęły dwie drużyny ex equo. Były to zespoły Szkoły Podstawowej w Mamliczu: Jędrzej Koszucki, Wiktoria Kustosz i Aleksandra Wielgórka, przygotowujący się do konkursu pod opieką Pana Grzegorza Michalak, oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Barcinie, czyli Bartosz Jędykiewicz, Damian Karow i Maciej Kapłoński z nauczycielem Panem Arturem Zamiarem.

W podsumowaniu konkursu Przewodniczący Rady Miejskiej w Barcinie Pan Janusz Wojtkowiak serdecznie pogratulował wszystkim uczestnikom konkursu wiedzy na temat naszego miasta, gminy i powiatu. Przyłączamy się do gratulacji i zapraszamy do udziału w zmaganiach konkursowych w przyszłym roku.

• DSC01216
  • DSC01218