NOC ŚWIĘTOJAŃSKA

Kategoria: Imprezy Barcin Opublikowano: wtorek, 25 czerwiec 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćW nocy z 21 na 22 czerwca, w letnie przesilenie, dawni Słowianie obchodzili Noc Kupały – święto witalności i płodności. Po przejęciu przez chrześcijaństwo nazywano to święto Nocą Świętojańską, która - w zmienionej formie - obchodzona jest po dziś dzień. Również w Barcinie świętuje się początek lata; w tym roku uroczystość ta odbyła się 22 czerwca, podczas wydarzenia zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin, Środowiskowy Dom Samopomocy, Miejski Dom Kultury oraz Klub Żeglarski „Neptun” w ramach partnerstwa „Tradycja- Kultura – Nowoczesność”. W imprezie wzięli też udział członkowie Stowarzyszenia Strażnicy Kurhanu ze Złotowa oraz Panie z Owocowego Ogrodu.

Wydarzenie zapewniło mieszkańcom wiele atrakcji. Na początek chwilę dla siebie miały najmłodsze dzieci, a to za sprawą Pań z Teatru Bajecznego z Bydgoszczy, które poprowadziły szereg animacji i zabaw - były mini konkursy, wspólne tańce i figle. Następnie prowadzący imprezę Pan Artur Jakubowski, Dyrektor MDK, zapowiedział występ sekcji tanecznej działającej w Miejskim Domu Kultury pod kierunkiem Arkadiusza Milarskiego; chwilę później widzowie podziwiali etiudę taneczną nawiązującą do dawnych, pogańskich zwyczajów sobótkowych. Kolejnym punktem programu był ciepło przyjęty występ zespołów folklorystycznych „Sadkowianie” oraz „Jabłoneczka”. Chwilę potem rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański. Jury w składzie Danuta Wesołowska (Strażnicy Kurhanu), Halina Hajdyła oraz Renata Grabowska ogłosiło, że pierwsze miejsce w I kategorii wiekowej (klasy I-III szkoły podstawowej) zajął Alex Tarnowski, w kategorii II (klasy IV-VIII) Gabriela Kaniuka, zaś w kategorii Open pierwszą nagrodę przyznano Elżbiecie Gałgańskiej.

Nagrodzone wianki, zgodnie z tradycją, należało puścić na wodę - nie mogło się to jednak odbyć bez obecności króla mórz Neptuna. Nie trzeba było długo czekać, gdy znad rzeki rozległy się pokrzykiwania – oto przybył dostojny władca (w tej roli Ryszard Grobelniak) razem ze swoją świtą. Szybko uformowano korowód, który przeszedł nad brzeg Noteci; na czele pochodu szedł oczywiście Neptun, z małżonką Prozerpiną (Elżbieta Ratajczak) u boku; po chwili wianki płynęły już z nurtem.

Na widzów powracających znad rzeki czekał już zespół „Wodniacy” z I Wodnej Drużyny Harcerskiej im. Adama Mickiewicza w Barcinie, który dał energetyczny występ piosenek szantowych i harcerskich. Żeglarski klimat utrzymał się także podczas kolejnego punktu programu, gdy na scenę weszli muzycy z zespołu „Żeglarze Portowi”- panowie zagrali niemal godzinny koncert piosenek szantowych. Przy zapadającym powoli zmroku znaleziony został kwiat paproci – dokonała tego Klaudia Czachorowska. Barcińską Noc Świętojańską zakończono puszczaniem lampionów w wieczorne niebo.

W czasie trwania imprezy każdy zainteresowany mógł skorzystać z tego, co oferowały rozstawione na terenie imprezy stoiska – można było upleść sobie wianek, zrobić czasowy tatuaż, dostać zwierzątko wykonane z balonika, poczęstować się naparem ziołowym czy jadłem słowiańskim przygotowanym przez Strażników Kurhanu, podziwiać dzieła Pań z „Owocowego Ogrodu” rzeźbiących w owocach. Na spragnione zabawy dzieci czekały „dmuchańce” oraz trampoliny, można było także zrobić sobie zdjęcie w namalowanym przez Panią Agnieszkę Rydlewską monidle – ściance z otworami na głowę.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyszli na imprezę i bawili się razem z nami.