Warsztaty edukacyjne „TAJEMNICE JĘZYKA” IIA i IIC

Kategoria: Inne wydarzenia Utworzono: czwartek, 20 wrzesień 2018 Opublikowano: czwartek, 20 wrzesień 2018 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyć20 września 2018 roku gośćmi oddziału barcińskiej biblioteki były dwie klasy drugie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie, klasa II C wraz z wychowawcą panią Elą Rydlewską oraz klasa II A wraz z wychowawcą panią Elżbietą Wojtkowiak.  Dzieci wzięły udział w warsztatach edukacyjnych pt.: „Tajemnice języka”.

Pani dyrektor Grażyna Szafraniak powitała uczniów, zapraszając ich do wspólnej zabawy i odkrywania tajników języka polskiego podczas spotkania w kolorowym i przyjaznym oddziale. Pierwszym etapem warsztatów było utworzenie „węża imion”, z jego pomocą prowadząca poznała uczestników spotkania. Kolejnym zadaniem była zabawa w słowotok. Dzięki niej dzieci dowiedziały się ile znają słów. Natomiast za pomocą „maszyny do tworzenia słów” uczestnicy warsztatów zobaczyli, jak można wymyślać nowe wyrazy i nadawać im znaczenie. Celem następnego ćwiczenia, o nazwie „Język pod lupą”, było uświadomienie wieloznaczności słów. Uczniowie zobaczyli, że jedno słowo może określać różne przedmioty. Ostatnim elementem tego edukacyjnego warsztatu było narysowanie przez uczestników ilustracji przedstawiających bohaterów wierszy z książki pt. „Jak przekręcać i przeklinać” autorstwa Michała Rusinka.

Dzięki wtorkowym warsztatom dzieci poznały funkcje języka jako narzędzia komunikacji oraz odkryły twórcze możliwości mowy podczas zabawy ze słowami.
Na zakończenie bibliotekarka wręczyła na ręce przedstawicielki klasy dyplom oraz podziękowania dla uczniów za udział w warsztatach.
Dzieci wychodziły bardzo zadowolone z uśmiechami na twarzach.

Joanna Kujawa-Drozdowska

Galeria IIA