O DAWNYCH MIASTACH

Kategoria: Inne wydarzenia Opublikowano: poniedziałek, 04 luty 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćPrzez cały 2018 rok w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbywały się spotkania z cyklu „Poprzez wieki” prowadzonego przez bibliotekarkę Olgę Gralak-Ćwikła. Celem cyklu było przedstawienie życia codziennego w dawnych wiekach; mówiono zarówno o życiu jednostek – kobiet, mężczyzn, dzieci, jak i społeczności, np. wsi, tematem grudniowego spotkania były z kolei święta. W styczniu 2019 roku miało miejsce ostatnie spotkanie z cyklu, które poświęcone było życiu dawnych miast. Prowadząca prelekcję skupiła się głównie na wiekach XII-XVI. Był to czas niezwykle dynamicznej urbanizacji terenów ówczesnego królestwa Polskiego oraz terenów przyległych, w tym także ziem należących do Zakonu Krzyżackiego; wiele spośród największych obecnie zespołów miejskich w Polsce powstało lub rozwinęło się w tym właśnie okresie.

W trakcie spotkania poruszono wiele tematów dotyczących rozwoju miast w średniowieczu. Zebrani w czytelni biblioteki goście dowiedzieli się, jak wyglądał proces lokacyjny miasta, jakie korzyści dawały mieszczanom prawa miejskie oraz przywileje, jak organizowano pracę rzemieślników, jak wyglądał dzień powszedni w mieście średniowiecznym. W trakcie prelekcji pojawiło się sporo ciekawostek; mówiono między innymi o tym, skąd wzięło się słowo „partacz”, z jakiego względu Elbląg czy Gdańsk nie mają wydzielonego rynku miejskiego w formie kwadratu czy prostokąta, czy dlaczego leżące pod Toruniem miasto Nieszawa musiało zmienić w XV wieku swoją lokalizację. Prowadząca starała się wpleść w tok opowieści także informacje dotyczące Barcina oraz miast okolicznych – Inowrocławia czy Bydgoszczy. Prezentacja multimedialna z ilustracjami oraz materiał filmowy dopełniały wykładu.

W lutym w barcińskiej bibliotece rozpocznie się kolejny cykl historyczny pod nazwą „Ciekawi historii”. Poświęcony on będzie ciekawostkom historycznym, których zazwyczaj próżno szukać w podręcznikach. Zapraszamy.

Galeria

  • 1
  • 2
  • 3

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 288
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok