POETYCKO i HISTORYCZNIE O POWSTANIU WIEKOPOLSKIM

Kategoria: Inne wydarzenia Opublikowano: piątek, 08 luty 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćCo prawda 100 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego oficjalnie obchodzono w styczniu, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin uroczystości upamiętnienia Powstania trwały aż do początków następnego miesiąca, a konkretnie 6 lutego. Tego dnia w bibliotece odbyło się spotkanie pod nazwą „Czekalim długo na ciebie Polsko” w wykonaniu bydgoskich artystów: Wandy Dolman - Rzyskiej, Romy Warmus oraz Eugeniusza Rzyskiego. Państwo Rzyscy to bardzo lubiana wśród publiczności barcińskiej biblioteki aktorska para; sympatię widzów ma również Pani Warmus, pieśniarka i aktorka, znana gościom biblioteki z wielu koncertów. Na ich wspólnym występie zjawiło się kilkadziesiąt osób.

Artyści przekazali zebranym historię Powstania Wielkopolskiego za pomocą słów i pieśni. Państwo Rzyscy czytali bądź deklamowali – wśród przywołanych przez nich tekstów były min. fragmenty przemów i komunikatów z epoki, wspomnień o Powstaniu, wierszy patriotycznych. Deklamacje płynnie łączyły się z recitalem Pani Warmus, która przy akompaniamencie gitary śpiewała pieśni o wolności, walce, Polsce. Dzięki takiej formie opowieści zachowana została równowaga między rzeczowymi informacjami historycznymi, a emocjami wywołanymi przez poezję czy śpiew. Żaden z tych elementów nie dominował; historia i sztuka współgrały ze sobą tworząc poruszający występ.

Spotkanie bardzo spodobało się widzom obecnym w czytelni biblioteki. Słuchali w ciszy i skupieniu, po zakończeniu występu nagrodzili artystów gromkimi brawami.

• DSC08383
  • DSC08388