Warsztaty „Dlaczego każdy z nas jest inny?”

Kategoria: Inne wydarzenia Opublikowano: środa, 13 luty 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćWe wtorkowe przedpołudnie, 12 lutego 2019 roku, odbyły się warsztaty „Dlaczego każdy z nas jest inny?”, w których uczestniczyła klasa I A z panią Jolantą Gołębiewską. Serdecznym i miłym słowem powitała dzieci dyrektor Grażyna Szafraniak, a spotkanie poprowadziła bibliotekarka pani Joanna Kujawa-Drozdowska. Zanim dzieci przystąpiły do pracy warsztatowej, obejrzały krótki film pokazujący różne dziecięce pasje. Po jego obejrzeniu rozmawialiśmy, o tym jakie mamy hobby i zainteresowania. Następnie bawiliśmy się w kalambury dotyczące tego co lubimy. Kolejnym elementem warsztatów było szukanie różnić między obrazkami. Okazało się, że to było łatwe zadanie i dzieci bardzo szybko odszukały zmienione elementy. Po tej zabawie pierwszoklasiści wysłuchali wiersza Juliana Tuwima pt. „Wszyscy dla wszystkich” i dowiedzieli się, że choć każdy robi co innego, to uzupełniamy się i pomagamy sobie nawzajem. W trakcie pracy w grupach z kartami zawodów, mali uczestnicy warsztatu wskazywali różnice oraz elementy łączące różne profesje i rzemiosła. Zakończeniem zabawy warsztatowej było zilustrowanie odpowiedzi na pytanie „Kim chcę być, jak dorosnę?” i zrobienie wspólnej fotografii.

Kolejną grupą, która odwiedziła Oddział dla dzieci i młodzieży barcińskiej biblioteki była klasa II B z panią Renatą Dziurzyńską. Spotkanie z nimi rozpoczęło się nieco inaczej niż z pierwszakami, gdyż spontaniczne odwiedził nas barciński pisarz pan Wojciech Burdelak, który opowiedział dzieciom o swojej pasji pisania, jej początkach i zamiłowaniu do literatury. Uczestnicy z nieukrywaną radością wysłuchali krótkiej opowieści pana Wojciecha  Następnie zabawiliśmy się w kalambury i szukanie różnic na obrazkach. Tym razem okazało się, że znalezienie 20 różnic nie jest łatwych zadaniem. Po tej zabawie dzieci wysłuchały wiersza Juliana Tuwima pt. „Wszyscy dla wszystkich” i zobaczyły, że mając różne wykształcenie i umiejętności, uzupełniamy się i pomagamy sobie nawzajem dla wspólnego dobra. Zakończeniem pracy warsztatowej w bibliotece były rysunki na temat „Kim chcę być, jak dorosnę?”. Wykonane ilustracje, dzieci przykleiły na plakat. Powstał kolaż dziecięcych marzeń o dorosłości. Na koniec bibliotekarka zaprosiła uczestników do pokazania plakatu i pamiątkowej fotografii.

Joanna Kujawa-Drozdowska

Galeria Ia