CIEKAWI HISTORII

Kategoria: Inne wydarzenia Opublikowano: czwartek, 28 luty 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyć27 lutego, w ostatnią środę miesiąca, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin rozpoczęty został nowy cykl spotkań pod nazwą „Ciekawi historii”. Będzie on prowadzony przez pracownicę czytelni Olgę Gralak-Ćwikłę i poświęcony będzie, jak sama nazwa wskazuje, historii – ciekawostkom, mało znanym faktom, wybranym wydarzeniom historycznym. Pierwsze wydarzenie z cyklu pomyślane zostało jako spotkanie wprowadzające do tematyki.

Prowadząca opowiedziała zebranym w czytelni biblioteki gościom min. czym jest historia jako dziedzina nauki, czym wyróżnia się na tle innych nauk, jakie są jej metody badawcze. Poruszyła także temat nauk pomocniczych historii, czyli tych dziedzin wiedzy, które są niezbędne do zrozumienia źródeł, z których korzysta historyk. Nauki te pozwalają na właściwą ocenę jakości źródła, jego krytykę, oraz konfrontację różnych źródeł historycznych; są także nieocenioną skarbnicą informacji w przypadku braku czy skąpej ilości źródeł lub podejrzenia braku ich wiarygodności.

Niektóre z nauk pomocniczych historii mogą być jednocześnie odrębnymi i samoistnymi gałęziami nauki, np. heraldyka (nauka zajmująca się herbami), numizmatyka (dziedzina wiedzy, której przedmiotem badań są monety, banknoty oraz inne znaki pieniężne) czy archiwistyka (nauka o metodach pracy z archiwami), inne natomiast są z historią ściśle powiązane, np. statystyka historyczna czy geografia historyczna.

Warto także wiedzieć, że w ostatnich latach do pomocy historykom stosuje się metody badawcze zupełnie odmiennych niż historia dziedzin wiedzy. Jako przykłady można podać kryminalistykę, medycynę, parazytologię (naukę zajmująca się badaniem pasożytów i pasożytnictwa w przyrodzie), czy palinologię (naukę której przedmiotem badań są pyłki roślin). Odłam dendrologii (nauki o drzewach) nazwany dendrochronologią pozwala na datowanie znalezisk drewnianych lub zawierających drewno z dokładnością co najmniej do roku. Wyniki badań osiągniętych za pomocą metod tak nietypowych nauk są nieraz rewolucyjne i pozwalają historykom rozwiązać niewyjaśnione dotąd tajemnice przeszłości.

Następne spotkanie z cyklu odbędzie się w kwietniu. Już teraz zapraszamy.

Galeria

  • 01
  • DSC09311

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 180
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok