Bajkopisarstwo z Jerzym Uszyńskim

Kategoria: Inne wydarzenia Opublikowano: środa, 05 czerwiec 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćW środowe przedpołudnie, 5 czerwca 2019 r., w Bibliotece Publicznej w Barcinie gościł Jerzy Uszyński, który przeprowadził warsztaty bajkopisarskie dla uczniów klas czwartych na podstawie swojej książki „Waszmość krokodyl”. Jerzy Uszyński jest autorem scenariuszy, wykładowcą szkół filmowych, współtwórcą Młodzieżowej Akademii Filmowej. Pisarz wprowadził uczestników warsztatu za kulisy swojej fabuły, przywołując znane dzieciom opowieści: „Harry Potter”, „Piraci z Karaibów”, czy też „Akademię Pana Kleksa”.

W warsztatach wzięli udział uczniowie klasy IV D i IV E z Zespołu Szkół w Barcinie. Dzieci dowiedziały się, kto to jest bohater i czym musi się cechować, abyśmy chcieli śledzić jego przygody. Poznały tajniki układania opowieści z poszczególnych przygód od początkowego, przełomowego wydarzenia tzw. bomby zegarowej, która narusza dotychczasowy porządek świata, aż po finałowe rozwiązanie problemu, które ten porządek przywraca. Droga do szczęśliwego zakończenia jest zwykle zawiła, kręta i pełna przygód.

Kolejnym etapem spotkania było zadanie warsztatowe, czyli narysowanie i opisanie poszczególnych elementów składowych wymyślonej przez dzieci opowieści. Uczniowie ilustrowali głównego bohatera, jego pomocnika lub pomocników, przeciwnika bohatera, magiczne przedmioty oraz zaskakujące miejsca akcji. Wśród wymyślonych postaci był „ łapkozaur”, kaktus w kapeluszu pływający kajakiem, czy mysz z sercowatą głową w dwóch kapeluszach. Poznaliśmy także niebieskogłowego kota, walczącego z chodzącym bananem. Podczas pracy warsztatowej uczestnicy świetnie się bawili. Dzieci przekonały się również, że do takiej twórczej pracy niezbędna jest cierpliwość i bujna wyobraźnia. Bez tego ani rusz…

A teraz kilka zdań o bohaterce spotkania. Książka „Waszmość Krokodyl” to pełna szalonych przygód opowieść, w której znajdziemy i tajemnicze zamczyska, i rycerskie turnieje, i walki na miarę mistrzów karate, i ultranowoczesne cyborgi. To także historia wyprawy na koniec świata, która stała się szkołą życia, lepszą niż wszystkie akademie.

Książka „Waszmość Krokodyl”, która była bazą do pracy uczestników, już niebawem będzie dostępna w naszej bibliotece.

Joanna Kujawa-Drozdowska

Galeria

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04

  • 05
  • 06
  • 07
  • 08

  • 09
  • 10

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 88
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok