CZYM LUDZIE DAWNIEJ MYLI ZĘBY? LEKCJE BIBLIOTECZNE

Kategoria: Lekcje biblioteczne Opublikowano: czwartek, 06 czerwiec 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyć„Czym ludzie dawniej myli zęby? Życie codzienne w dawnych czasach” to temat lekcji bibliotecznych, które w dniach 5 i 6 czerwca 2019 roku odbyły się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin. Wzięli w nich udział uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie, lekcje poprowadzone zostały przez Olgę Gralak-Ćwikłę, pracownicę czytelni biblioteki.

Dzieci uczestniczące w lekcjach dowiedziały się, jak w dawnych czasach wyglądała ogólna higiena ciała, pielęgnacja włosów, higiena jamy ustnej – jakich substancji myjących czy czyszczących używano, jakie sprzęty i narzędzia stosowano, jakie były rytuały i zwyczaje związane z myciem się. Uczniowie usłyszeli na przykład, że dawniej do mycia zębów używano między innymi skorupek jajek czy orzechów, tłuczonej cegły, soli, pereł; do płukania jamy ustnej służyły wywary z aromatycznych ziół. Szczoteczka do zębów, rzecz w naszym codziennym życiu oczywista, stała się powszechna dopiero w XIX wieku; wcześniej ludzie czyścili zęby min. palcami, rylcami bądź rozgniecionymi na końcu gałązkami.

Podobnie opisane zostały czynności mycia całego ciała i włosów. Tu szczególne zainteresowane wzbudziła opowieść o plica polonica, czyli kołtunie polskim – kłębie brudnych, latami niemytych włosów, powstałym na skutek braku higieny lub niekorzystania ze szczotki bądź grzebienia. Wierzono, że kołtuna nie należy ścinać – jego usunięcie miałoby skutkować ciężka chorobą. Jak sama nazwa wskazuje, kołtun stał się niejako specjalnością polską; w XVII wieku uważany był za jednostkę chorobą, z tego względu opisywaną w poważnych medycznych księgach. Dopiero w II połowie XIX wieku, wraz z rozwojem medycyny i zmianami poglądów na temat higieny, kołtun zniknął z głów.

Galeria

  • 01
  • DSC04527
  • DSC04791

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 99
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok