Kategoria: Nasze sukcesy Utworzono: wtorek, 25 marzec 2014 Opublikowano: wtorek, 25 marzec 2014 Marek Przybysz Drukuj E-mail

Nagroda okolicznościowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Biblioteki w BarcinieOd 2011 roku Instytut Książki i „Rzeczpospolita” opracowują Ranking Bibliotek działających w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miastach do 15 tys. mieszkańców. W 2013 roku, w trzeciej edycji rankingu sklasyfikowano 763 placówki, a Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego w Barcinie zajęła 6 miejsce. Ranking opracowano m.in. na podstawie ankiety, w której organizatorzy zapytali o powierzchnię pomieszczeń bibliotecznych, godziny otwarcia i dostępność dla czytelników, w tym osób niepełnosprawnych, zatrudnienie na stanowiskach bibliotekarskich i udział w szkoleniach podnoszących kompetencje pozabiblioteczne, dostęp do Internetu i katalogu on-line, wielkość księgozbioru i ilość tytułów prasowych, zakup nowości wydawniczych, wysokość dotacji podmiotowej i pozyskanych środków pozabudżetowych, współpracę z organizacjami pozarządowymi, wolontariuszami i czytelnikami.

W piątek 7 marca 2014 r. Ranking Bibliotek miał dziś swój wielki finał. W czasie uroczystej gali w Pałacu Rzeczypospolitej minister Bogdan Zdrojewski  nagrodził pierwszą dziesiątkę laureatów Rankingu Bibliotek. Wśród nich znalazła się również Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie im. Jakuba Wojciechowskiego.

Jak powiedział w swoim wystąpieniu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego docenione zostały osoby, dla których dobrze działająca biblioteka gminna jest najlepszym świadectwem dbałości o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów.

W uroczystości wzięli udział Burmistrz Barcina Michała Pęziak oraz dyrektor Biblioteki Grażyna Szafraniak.

W trakcie spotkania Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski przedstawił najnowsze wyniki badań stanu bibliotek publicznych w Polsce.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg

{jcomments on}