Serdecznie zapraszamy

ŚWIAT PSICH ZAPRZĘGÓW W OPOWIEŚCI DARII I KRZYSZTOFA NOWAKOWSKICH

Kategoria: Podróże małe i duże nie tylko w literaturze Opublikowano: czwartek, 28 czerwiec 2018 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyć27 czerwca w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Klub Podróżujących Rodzin”. Tym razem gośćmi biblioteki byli Państwo Daria i Krzysztof Nowakowscy, którzy od kilkunastu lat zajmują się psimi zaprzęgami. Razem ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi startują w wyścigach psich zaprzęgów, organizują wyprawy za koło polarne, propagują ten mało znany sport na wykładach oraz warsztatach. Razem z nimi do biblioteki przyjechał gość specjalny – suczka Henia, która pełni rolę lidera w zaprzęgu, tzw. lead dog.

Państwo Nowakowscy, wspomagając się bogato ilustrowaną zdjęciami i filmem prezentacją multimedialną, przybliżyli zebranym zagadnienia związane z psimi zaprzęgami. Zebrani w bibliotece dowiedzieli się więc, że psie zaprzęgi, dziś spotykane najczęściej jako rodzaj sportu czy rekreacji, w przeszłości były najlepiej sprawdzającym się sposobem transportu na trasach leżących na dalekiej Północy. Psy, odporne na surowe warunki klimatyczne, zdyscyplinowane i mało wymagające, przemierzały razem ze swoimi przewodnikami ogromne odległości; przy sprzyjających warunkach pogodowych psie zaprzęgi liczące po kilkanaście osobników potrafiły przebyć w ciągu kilku godzin ponad stukilometrowe odległości i przetransportować ciężar o masie około pół tony.

Przewodnikiem psiego zaprzęgu jest osoba zwana maszerem. Maszer nie tylko jest liderem i kieruje zaprzęgiem – jest przede wszystkim pełnoprawnym członkiem stada - wzajemne zaufanie ludzi i zwierząt jest tu kluczowe. Podczas pokonywania trasy ludzki przewodnik codziennie sprawdza ich zdrowie i humor, ocenia zapas sił; po długim biegu najpierw przygotowuje posiłek oraz miejsce spoczynku dla zwierząt, dopiero potem dba o swoje własne ludzkie potrzeby.

Psy zaprzęgowe powinny mieć nie tylko odpowiednie predyspozycje fizyczne, ale też konkretne cechy charakteru. Psów nie wpina się w zaprzęg przypadkowo – wszystko zależy od doświadczenia zwierząt, ich siły, wytrzymałości i szybkości. Pierwszy biegnie pies lider, tzw. lead dog, który decyduje o pracy całego zaprzęgu. Musi być to zwierzę inteligentne, o dużym doświadczeniu, pełne zapału. Za lub obok lidera biegnie tzw. swing dog; jest to dobra pozycja dla psów, które w przyszłości mają zostać liderem. W środku zaprzęgu biegną tzw. team dogs, silne i szybkie psy, którym zadaniem jest po prostu biec; w tym miejscu przypinane są najczęściej psy młode i początkujące. Najbliżej sań biegną wheel dogs, najsilniejsze i najbardziej wytrzymałe psy z całego zespołu – to one biorą na siebie największy ciężar.

Państwo Nowakowscy sporo miejsca poświęcili również na opowieść o swoich wyprawach. Ulubionym celem ich eskapad jest fińskie Jezioro Inari, położone w Laponi, na północ od koła podbiegunowego. Zamarznięte od listopada do czerwca, o rozbudowanej linii brzegowej długości ponad 3 km, jest idealnym miejscem dla organizowania tego typu wypraw. Maszerzy mówili także o wyścigach psich zaprzęgów, w których brali udział – szczególnie norweskim Finnmarksløpet, który rozgrywany jest w okolicy miejscowości Alta na północy kraju. Doświadczenia z tego właśnie wyścigu stały się kanwą dla książki, którą napisał Pan Nowakowski, zatytułowanej „23 kilometr”. Można było ja nabyć po spotkaniu, jest ona również dostępna w bibliotece.

Galeria

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

  • 5
  • 6

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 464
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok