Z Anną Jaklewicz w podróż po Sudanie

Kategoria: Podróże małe i duże nie tylko w literaturze Opublikowano: czwartek, 25 kwiecień 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćDnia 24.04.2019r. w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie odbyło się spotkanie w ramach Klubu Podróżujących Rodzin z panią Anną Jaklewicz pt. „Indiana Jones w spódnicy. Archeologiczne podróże do Sudanu”.

Pani Jaklewicz jest archeologiem i antropologiem. Jej pasją są podróże i poznawanie świata. Barcińską widownię Anną Jaklewicz oprowadziła po współczesnym Sudanie. Prelegentka rozpoczęła spotkanie od opowieści, jak wyglądała jej droga do realizacji swojej pasji. Mówiła o swoim dzieciństwie, nauce szkolnej i pracy na pustyni. Następnie w niezwykle barwny i ciekawy sposób podróżniczka przedstawiła życie, tradycje, obyczaje, kulturę, przesądy, religię i kuchnię ludności zamieszkującej Sudan. Swoje wypowiedzi pani Anna wzbogaciła pokazami multimedialnymi w postaci fotografii i filmików, za które była wyróżniana na festiwalach podróżniczych.

Uczestnicy spotkania poznali tajniki wypraw archeologicznych, dowiedzieli się co dzieje się z zabytkami po wykopaniu i jakich narzędzi używają do tego archeolodzy. W opowieściach nie zabrakło zabawnych wspomnień autorki z podróży. Pani Jaklewicz wspominała ciekawe osobowości, które spotykała na misjach archeologicznych. Bohaterka spotkania cały czas poszerza swoją wiedzę, aby jeszcze sprawniej i ciekawiej przebić się przez mury innych kultur. Jej ciężka praca zaowocowała powstaniem publikacji książkowych pt. „Indonezja. Po drugiej stronie raju” oraz „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta.”

Spotkanie było niezwykle interesujące. Goście biblioteki byli pod wrażeniem wiedzy, pasji i umiejętności przekazu prelegentki.

Kamila Buczek