Serdecznie zapraszamy

Z głębokim smutkiem informujemy, że zmarła Pani Jadwiga Stróżykiewicz, barcińska poetka, działaczka kulturalna i wielki przyjaciel barcińskiej biblioteki.

Kategoria: Ważne informacje Opublikowano: poniedziałek, 08 kwiecień 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćUrodziła się w Radomyślu Wielkim. Od 1963 roku mieszkała w Barcinie. Jej pierwszą pasją jest fryzjerstwo. Naukę tego zawodu pobierała w Łabiszynie. Uzyskała tytuł mistrza i instruktora praktycznej nauki zawodu. W Bydgoszczy ukończyła liceum ogólnokształcące. Poetycko zadebiutowała tomikiem Eden w innej bajce (1992). Kolejne publikacje to: W połowie drogi (1994), Puls grzechu (1997), Obrzędy plemienne (2000) , Godziny przedliczbowe (2007), Wielbłąd przemieszcza horyzont (2012) i Ułaskawiona drwina (2017). Ponadto publikowała na łamach prasy i w kilkudziesięciu wydawnictwach zbiorowych. Jej wiersze wyróżniano w wielu ogólnopolskich konkursach.

Próby prozatorskie Jadwigi Stróżykiewicz pojawiły się na blogu Magdaleny Kordel. Opowiadania barcinianki ukazały się w wydawnictwach zbiorowych: „Miłość niejedno ma imię” (lato 2015), „Zaczarowani słowami” (jesień 2015) i „Duchy przeszłości” (zima 2016). Jadwiga Stróżykiewicz uprawiała także publicystkę. Była jedną z założycielek pisma lokalnego „Pogłos Barcina”.

Spotkanie autorskie organizowała m.in. w Bibliotece Publicznej w Barcinie, Wojewódzkim Ośrodku Kultury, Zielonej Górze oraz szkołach na terenie gminy Barcin i gmin ościennych.

Była członkiem Społecznej Kapituły dla nadania Medalu imienia Jakuba Wojciechowskiego oraz Kujawsko-Pomorskiego Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy. Współtworzyła i od kwietnia 2004 roku opiekowała się Klubem Polskiej Książki w Restauracji Staromiejska, a następnie Restauracji Luizjana w Barcinie. Organizowała tam spotkania z ludźmi tworzącymi piórem.

Aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym gminy Barcin i regionu, za co została wielokrotnie nagrodzona. W 1993 RSTK Bydgoszcz uhonorowało Jadwigę Stróżykiewicz Medalem imienia Czesława Miłosza, natomiast w 2000 roku otrzymała Medal im. Jakuba Wojciechowskiego, m.in. za popularyzację pamięci o Laureacie Złotego Wawrzynu Akademickiego Polskiej Akademii Literatury.

W 2017 roku pani Jadwiga Stróżykiewicz obchodziła jubileusz 25-lecia pracy twórczej. Z tej okazji Burmistrz Barcina Michał Pęziak doceniając Jej osiągnięcia i postawę przyznał poetce nagrodę za całokształt pracy artystyczno - kulturalnej na rzecz rozwoju środowiska lokalnego. Uroczyste spotkanie z okazji Jubileuszu odbyło się w barcińskiej bibliotece 29 kwietnia 2017 r.

Pani Jadwiga była słuchaczką UTW w Barcinie od momentu jego powstania, aktywnie uczestniczyła również w działającym przy bibliotece Dyskusyjnym Klubie Książki. Wspomagała bibliotekę przy organizacji Ogólnopolskich Sympozjów im. Jakuba Wojciechowskiego oraz Bibliotecznych Spotkań z Poezją.

Ostatnią społeczną inicjatywą barcińskiej poetki było powstanie przed budynkiem biblioteki pomnika Jakuba Wojciechowskiego, którego odsłonięcia, wraz z Burmistrzem Barcina Michałem Pęziakiem i Honorowym Obywatelem Barcina Czesławem Cieślakiem, dokonała 8 września 2018 r. podczas Narodowego Czytania 2018.

Kolekcjonowała kapelusze i mogła o nich opowiadać godzinami. Była również wielką miłośniczką historii naszej Małej Ojczyzny. Jadwiga Stróżykiewicz to postać, która znana była w Barcinie niemal każdemu. Będzie nam Jej bardzo brakować.

Jadziu, spoczywaj w spokoju!

  • 01
  • 02
  • 03

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 143
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok