GWARKA GADANIE. SKARŻYPYTA CZY PTASZEK ZGŁASZAJĄCY PROBLEM?

Kategoria: Inne wydarzenia Opublikowano: poniedziałek, 21 październik 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyć18 października 2019 r. w piechcińskiej bibliotece odbyła się lekcja biblioteczna pn. „Gwarka gadanie. Skarżypyta czy ptaszek zgłaszający problem?”, w której uczestniczyli uczniowie klasy II a Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Piechcinie wraz z wychowawcą, panią Justyną Michalak, w ramach cyklu „Arteterapia dla Małych i Dużych”.

W trakcie zajęć drugoklasiści wzięli udział w zabawach integracyjnych: „Mam na imię …”, „Głuchy telefon”, po czym wysłuchali opowiadania o szpaku Gwarku, który skarżył na swoje koleżanki i kolegów z klasy, ponieważ czuł się zawiedziony tym, że jego starania nie zostały docenione przez nich tak, jak tego oczekiwał. A on włożył w to dużo czasu i wysiłku. Było mu przykro, czuł zazdrość oraz złość. Dlatego postanowił się zemścić. Na dodatek od rodziców nie otrzymał oczekiwanego wsparcia.

Następnie dzieci wzięły udział w pogadance na temat tego, jak rozróżnić skarżenie od zgłaszania problemu. Uczniowie ustalili, że zamiast robić sobie na złość lepiej jest po prostu porozmawiać o tym, co nam się nie podoba, co nas denerwuje i co chcielibyśmy zmienić. Ponadto należy traktować się z szacunkiem, mniej ważne sprawy załatwiać między sobą, natomiast o sprawach ważnych informować dorosłych, a w szkole zgłaszać je nauczycielom.

Podczas lekcji bibliotecznej, nawiązując do tematu spotkania, dzieci rysowały również scenę z ptasiego przedstawienia, zastanawiając się, jakie są cechy dobrej zabawy. Przy okazji słuchały muzyki relaksacyjnej.

Dorota Witkowska