O wypaleniu u dzieci z dr Krzysztofem Wawrzyniakiem

Kategoria: Inne wydarzenia Opublikowano: wtorek, 12 listopad 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćPierwsze spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki Edukacyjnej odbyło się 12 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie. Spotkanie w zakresie promocji zdrowia psychicznego dotyczące książki Michaela Schute-Markworta „Wypalone dzieci” zorganizowane przez Zastępcę Burmistrza Barcina – pana Huberta Łukomskiego, Przewodniczącego Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej RM – pana Remigiusza Paszkieta, Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu RM - Jakuba Wojciechowski oraz Dyrektor Biblioteki PMiGB – panią Grażynę Szafraniak.

Naszym gościem był dr Krzysztof Wawrzyniak, który wprowadził zebranych w tematykę spotkania. Dr Krzysztof Wawrzyniak na co dzień jest wykładowcą na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, na Wydziale Studiów Edukacyjnych w Zakładzie Pedeutologii. Pracował też w Kuratorium Oświaty w Poznaniu w Wydziale Rozwoju Edukacji jako wizytator. W swojej pracy naukowej zajmuje się problemami współczesnej szkoły – wpływem środowiska rodzinnego, rówieśniczego i komunikacją w szkole. Bliski jest mu temat współczesnego nauczyciela – uwarunkowania pracy, kompetencje, style pracy, rozwój zawodowy, samoświadomość nauczyciela, wartości w zawodzie nauczyciela.

Podczas spotkania prelegent mówił o dobrostanie dzieci i młodzieży, o uwarunkowaniach środowiskowych depresji z wyczerpania oraz budowaniu systemu jej zapobiegania. W swoim wykładzie zawarł wyniki badań, które przeprowadził w ubiegłym roku w barcińskiej szkole. Nie zabrakło też wspólnie przeprowadzonej ankiety określającej wpływ poszczególnych czynników socjalizacji na młodzież.

Po ciekawym wykładzie dra Wawrzyniaka rozmawiano o presji osiągnięć i pogoni za sukcesem, które w efekcie mogą doprowadzić do depresji z wyczerpania u dzieci. Dyskusję z udziałem dra Krzysztofa Wawrzyniaka moderowały Olga Nowicka - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Zespołu Szkół Barcinie oraz Renata Grabowska - pracownik Biblioteki Publicznej MiGB. Debata była bardzo ożywiona, uczestnicy spotkania aktywnie włączali się do rozmowy.

Galeria z zajęć

• DSC02862