Hejt - słowo, które działa jak trucizna

Kategoria: Lekcje biblioteczne Opublikowano: czwartek, 31 październik 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćWedług raportu międzynarodowej organizacji Global Dignity przygotowany pod patronatem Biurem Rzecznika Praw Dziecka tylko 5 proc. dzieci nigdy nie spotkało się z hejtem i nie potrafi zdefiniować, czym jest. Pozostałe 95 proc. miało choćby raz do czynienia z nienawiścią w sieci. Co gorsza, co piąte dziecko hejtuje, lub w przeszłości hejtowało. Te porażające dane sprawiają, że coraz głośniej mówi się o potrzebie edukacji dzieci i młodzieży w temacie hejtu.

Jednym z działań, których celem jest min. edukowanie o nienawiści w sieci, jest akcja „PorozmawiajMy Proszę”, organizowana wspólnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundację Kocham Polskę. W ramach akcji biblioteki szkolne oraz publiczne przeprowadzają różnego rodzaju zajęcia poświęcone kilku ważnym, aktualnym tematom – min. hejtowi. Barcińska biblioteka przystąpiła do akcji; 30 października w siedzibie Zespołu Szkół w Barcinie bibliotekarki razem z klasą 6 Szkoły Podstawowej nr 2 zrealizowały warsztaty pt. „Hejt - słowo, które działa jak trucizna”.

Młodzież doskonale wiedziała, czym jest hejt, kilkoro zetknęło się już z nienawistnymi komentarzami w sieci. Bibliotekarki, dzięki kilku ćwiczeniom, wytłumaczyły klasie, czym różni się hejt od wyrażania opinii bądź konstruktywnej krytyki; omówiono też granice wolności słowa. Poruszono także niezwykle ważny temat emocji. Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat uczuć, które może wywołać obraźliwy bądź miły komentarz; wspólnie stwierdzili, że hejt może nie tylko wywołać wiele negatywnych emocji, lecz także doprowadzić do braku motywacji do dalszych działań, spadku pewności siebie, a ekstremalnym przypadku wywołać załamanie nerwowe lub stany depresyjne. Aby pomóc klasie radzić sobie z hejtem, zachęcono uczniów do stworzenia dziesięciu antyhejtowych zasad, z których mogą korzystać w przyszłości, aby chronić siebie w sieci.

• 2 hejt
  • 3 hejt