WIERSZYKI O NARODOWYCH SYMBOLACH

Kategoria: Lekcje biblioteczne Opublikowano: czwartek, 07 listopad 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyć6 listopada 2019 roku w Oddziale dla dzieci i młodzieży barcińskiej książnicy miały miejsce zajęcia nawiązujące do zbliżającego się Święta Niepodległości. Biblioteczny Oddział gościł w swoich progach uczennice i uczniów klasy III A z wychowawczynią panią Elżbietą Wojtkowiak.

Na wstępie bibliotekarka prowadząca spotkanie, przypomniała dzieciom o tym, co wspólnie zrobili przed rokiem z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Mówiliśmy o barwach narodowych, godle, fladze oraz herbach. Nie brakowało również wspomnień dotyczących legendy o Lechu, Czechu i Rusie, którą dzieci kolorowały rok temu. W spotkaniu o symbolach narodowych, patriotyzmie i ojczyźnie pomogła książeczka „Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości” napisana i zilustrowana przez niezwykłe rodzeństwo Michała Rusinka i Joannę Rusinek z Krakowa. Z humorem zrymowane słowa i przepiękne obrazy pozwoliły na nowo i zrozumiale w XXI wieku, odpowiedzieć na pytania z „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy.

Po lekturze współczesnego kanonu małego patrioty bibliotekarka rozmawiała z dziećmi o polskiej gościnności i o tym, że mały kawałek podłogi, podwórka czy pokoju też jest Polską. Spotkanie zakończyło się wręczeniem pamiątkowego dyplomu dla klasy i zrobieniem wspólnej fotografii. Okazało się, że książka pana Michała Rusinka bardzo przypadła dzieciom do gustu. Po zakończonych w szkole lekcjach przybiegły, aby ją wypożyczyć.

Joanna Kujawa-Drozdowska