O maestro Paderewskim przed Świętem Niepodległości

Kategoria: Lekcje biblioteczne Opublikowano: wtorek, 12 listopad 2019 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćW piątkowe przedpołudnie, 8 listopada 2019 roku, w Oddziale dla dzieci i młodzieży klasa III B ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie, której wychowawcą jest Pani Renata Dziurzyńska uczestniczyła w patriotycznej lekcji bibliotecznej. Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości bibliotekarki zaprosiły maluchy na spotkanie z Ignacym Paderewskim (1860-1941) – pianistą, kompozytorem, działaczem niepodległościowym, dyplomatą i politykiem.

Pomysłem na biało-czerwoną lekcję w bibliotece była lektura książki „Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim” autorstwa dziennikarki Brygidy Krysiak z ilustracjami malarki Jagny Wróblewskiej. Książeczkę z serii Czytam sobie z kotylionem przygotowano i wydano w 2018 roku specjalnie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Z poruszającego i pełnego emocji zbioru krótkich opowiadań o Ignacym Paderewskim dzieci wysłuchały „Lwa Paryża” oraz „Muzyczny celebryta”. Uczennice i uczniowie poznali wybrane epizody z życia wielkiego Polaka i dowiedzieli się, jak zręczną dyplomacją, niezwykłą sztuką muzyczną oraz solidną pracą maestro przysłużył się do odzyskania niepodległości i odrodzenia państwa polskiego. Swój patriotyzm, miłość do ojczyzny i pamięć o 11 listopada dzieci wyraziły śpiewając hymn punktualnie o godzinie 11:11.

Joanna Kujawa-Drozdowska