Gdy przy SŁOWIE jest PRZYSŁOWIE…, czyli druga odsłona RODZINNIE O JĘZYKU

Kategoria: Lekcje biblioteczne Opublikowano: piątek, 28 luty 2020 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćW poniedziałkowe popołudnie, 24 lutego 2020 roku odbyło się drugie spotkanie w ramach nowego cyklu „Rodzinnie o języku”. Nowy cykl spotkań jest efektem dwóch edycji projektu „DoMowy – rodzinne historie o słowach” organizowanego we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO). „DoMowy” przypadł tak bardzo do gustu zapraszanym rodzinom, iż wyraziły one chęć uczestnictwa w kontynuacji.

„Rodzinnie o języku” to spotkania, skierowane dla trzech do pięciu rodzin, podczas których w formie warsztatowej będziemy się wspólnie przyglądać językowi polskiemu oraz naszemu rodzinnemu językowi. Słowom, które powstały w domowym zaciszu, dzięki dziecięcemu przekręcaniu lub dla ułatwienia komunikacji między domownikami.

Podczas poniedziałkowego spotkania, Oddział dla dzieci i młodzieży barcińskiej biblioteki gościł w swoich skromnych progach 3. rodziny. Uczestnicy bawili się w ODKRYWCÓW PRZYSŁÓW. Najpierw bibliotekarka pokazała dzieciom 11 obrazków zwierząt, następnie dzieci losowały jedno z wybranych przysłów i powiedzonek, związane z wcześniej poznanymi zwierzętami, a potem wraz z mamą tworzyły scenki ilustrujące wylosowane przysłowie. Pozostali uczestnicy warsztatów mieli odgadnąć, o jakim przysłowiu mowa. Było śmiesznie, zabawnie, a niekiedy dziwnie. Niektóre powiedzonka wprawiły dzieci w zakłopotanie.

I tym razem, spotkanie w ramach RODZINNIE O JĘZYKU dostarczyło dzieciom i ich mamom dużo radości. Po wspólnej zabawie był czas na wspólną, „rodzinną” fotografię

Joanna Kujawa-Drozdowska