Serdecznie zapraszamy

Wielki sukces barcińskiej książnicy

Kategoria: Nasze sukcesy Opublikowano: środa, 15 październik 2014 Marek Przybysz Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćW tegorocznym Rankingu Bibliotek, organizowanym przez Instytut Książki i redakcję dziennika Rzeczpospolita, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Jakuba Wojciechowskiego w Barcinie zwyciężyła w klasyfikacjii ogólnej oraz ,tak jak w 2013 roku , otrzymała tytuł najlepszej biblioteki województwa kujawsko-pomorskiego.

Uroczysta gala i wręczenie dyplomów laureatom odbyła się w środę 8 października w siedzibie Biblioteki Narodowej w Warszawie. Wyróżnienia z rąk Dyrektora Generalnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jacka Olbrychta, a także organizatorów Rankingu, dyrektora Instytutu Książki Grzegorza Gaudena i zastępcy Redaktora Naczelnego "Rzeczpospolitej" Pawła Jabłońskiego, odebrali Wiceburmistrz Barcin Sławomir Różański i dyrektor barcińskiej książnicy Grażyna Szafraniak. W uroczystości uczestniczyły również Ewa Stelmachowska –dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy, zastępca dyrektora bydgoskiej Biblioteki – Danuta Kaczmarek oraz pracownik barcińskiej filii Anna Zielińska.

Ankiety zbierające dane do rankingu zostały rozesłane do ponad 2300  samorządów gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i małych gmin miejskich do 15 tys. mieszkańców. W gronie ponad 800 bibliotek, które na nie odpowiedziały, nasza książnica okazała się najlepsza.

W rankingu oceniano biblioteki według takich kryteriów statystycznych jak : powierzchnia biblioteki w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, liczba czytelników, wielkość księgozbioru nabytego po 2003 roku, ilość zakupionych nowych książek w 2013 roku, dostępne stanowiska komputerowe, dostępność do Internetu, czy posiadanie strony internetowej i katalogu on-line.

Na pozycję rankingową biblioteki miały również wpływ kryteria finansowe, a mianowicie wysokość pozyskanych przez bibliotekę środków pozabudżetowych i udział procentowy dotacji dla biblioteki przyznawanej przez organizatora, czyli Radę Miejską w Barcinie, w ogólnym budżecie samorządu.

Pod uwagę brano także współpracę z jednostkami, stowarzyszeniami i organizacjami, a także pracę wolontariuszy na rzecz biblioteki.

Sukces barcińskiej biblioteki jest więc nie tylko rezultatem systematycznej pracy wszystkich pracowników, ale także dobrej współpracy z samorządem, który umożliwia rozwój książnicy, zabezpieczając stronę finansową funkcjonowania. Jest także sukcesem tych wszystkich, którzy pracę biblioteki wspierają .

Bardzo cieszymy się z zapracowanego sukcesu. Jednocześnie dziękujemy wszystkim czytelnikom i odwiedzającym naszą Bibliotekę, bo ten sukces to także Wasza zasługa Aktywność mieszkańców jest bowiem ważną rzeczą, która umożliwi bibliotece w przyszłości utrzymać wysoką pozycję rankingową.

Dziękujemy również tym wszystkim, którzy złożyli nam gratulacje i cieszą się razem z nami .

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy do odwiedzenia naszych placówek i korzystania z bogatych zbiorów oraz. różnorodnej oferty kulturalno-edukacyjnej.

Dyrektor i Pracownicy Biblioteki


{jcomments on}

Odsłony: 1362
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.