Ranking Bibliotek 2018

Kategoria: Nasze sukcesy Opublikowano: czwartek, 29 listopad 2018 Robert Sagan Drukuj E-mail

Kliknij, aby powiększyćNiezmiernie miło nam poinformować, że Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin jest najlepszą biblioteką w województwie Kujawsko-pomorskim, a drugą w całej Polsce w VIII Rankingu Bibliotek 2018 roku, która triumfowała przed dwoma laty, a rok temu znalazła się na szóstym miejscu.

Dnia 28 listopada 2018 r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Barcin Pani Grażyna Szafraniak oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Barcinie Pan Janusz Wojtkowiak z rąk organizatorów – Dariusza Jaworskiego, dyrektora Instytutu Książki i Marcina Piaseckiego, redaktora zarządzającego „Rzeczpospolitej”, odebrali dyplomy i gratulacje.

Gali Rankingu Bibliotek 2018 towarzyszyło wiele ciekawych wystąpień. Głos zabrał m.in. dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, który podkreślił usługowy charakter bibliotek i konieczność otwierania tych placówek w soboty, tak, aby całe rodziny mogły skorzystać z ich oferty. Dyrektor zaapelował przy tym do samorządowców, aby zadbali o odpowiednie wsparcie finansowe i zwiększenie etatów, co umożliwi wydłużenie czasu pracy bibliotek. Podsumowując swoje wystąpienie stwierdził, że "gminy, które posiadają słabe biblioteki to gminy niekulturalne"

Z kolei Paweł Kuczyński, socjolog i badacz czytelnictwa w Polsce, w swoim wystąpieniu o dość przewrotnym tytule "Czytanie książek jako piękna choroba" przedstawił bardzo interesujące, wstępne wyniki badań przeprowadzanych ostatnio w bibliotekach.

Od 2011 roku Instytut Książki i dziennik „Rzeczpospolita” nagradzają samorządy za ich zaangażowanie w rozwój i dobre zarządzanie bibliotekami publicznymi. Organizatorom przyświeca idea, aby poprzez dobrze działającą bibliotekę, wszyscy mieszkańcy otrzymali łatwy i całkowicie bezpłatny dostęp do literatury, a więc wiedzy, nowych mediów i szeroko rozumianej kultury. W tym roku biblioteki rywalizowały bardzo zacięcie. Do bibliotek w całej Polsce zostało wysłanych 2300 ankiet, odpowiedziało na nią 750 bibliotek. Ankieta zawierała 26 pytań. Ocenie podlegała między innymi powierzchnia biblioteki i filii, zatrudnienie, zakup nowości. Pod uwagę został wzięty, czas pracy biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 100 mieszkańców. Punkty można było uzyskać również za działające kółka czytelnicze, artystyczne, literackie.

Nasz sukces nie byłby możliwy, gdyby nie pełne zaangażowanie wszystkich pracowników bibliotek z terenu gminy Barcin. Dziękujemy również władzom gminy, radnym za ogromną pomoc i zrozumienie potrzeb biblioteki. Jednak za nasz sukces najserdeczniej dziękujemy czytelnikom naszych bibliotek, dzięki, którym czujemy się potrzebni i istniejemy.

Pierwsza dziesiątka w Rankingu 2018

1. Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów
2. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin
3. Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego "Galeria Książki" w Oświęcimiu