obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Grupowe zdjęcie uczestników i uczestniczek konkursów wraz z pracownikami biblioteki, widać 11 osób w tym dwoje dzieci, grupa stoi w półkolu, każda osoba trzyma wręczone dyplomy i nagrody książkowe.

Jak co roku w styczniu w barcińskiej bibliotece zorganizowano spotkanie, podczas którego wyróżnieni zostali najaktywniejsi czytelnicy minionego roku w bibliotece głównej oraz filiach. Za tytuł „ Najlepszego Czytelnika Roku 2023” laureatów uhonorowano nagrodami książkowymi. Wytrwałość i niesłabnące zainteresowanie literaturą sprawiło, że nasza biblioteka nagrodziła również osoby, którym udało się sprostać ubiegłorocznemu „Wyzwaniu Czytelniczemu”.

            Miano Czytelnika Roku biblioteki głównej przyznano Pani Teresie Kaczmarek, Młodym Czytelnikiem Roku zaś został Jakub Bednarek. Oboje mają swój ulubiony rodzaj literatury. Pani Teresa ceni powieści obyczajowe, szczególnie polskich autorek; w bibliotece bywa regularnie, także na wydarzeniach kulturalnych. Kuba zafascynowany jest historią, najchętniej więc wybiera książki poświęcone tej tematyce. 

W Filii nr 1 w Barcinie jako Czytelnika Roku wyróżniono Panią Halinę Ryszka oraz Ninę Nowak – Młodego Czytelnika Roku. Pani Halinie najbardziej przypadają do gustu książki oparte na faktach, ”z życia wzięte”. Aktywnie śledzi rynek wydawniczy i podsuwa propozycje książek do kupienia; bierze też udział w spotkaniach organizowanych przez filię. Podobnie jest z Niną – chętnie uczestniczy ona w warsztatach dla dzieci. Do biblioteki zagląda razem z babcią; wypożycza książki dla dzieci oraz o rękodziele.

Justyna Kaczmarek oraz Miłosz Czapliński to odpowiednio Czytelnik Roku i Rłody Czytelnik Roku filii w Mamliczu. Pani Justyna najchętniej sięga po kryminały, szczególnie takie z pogranicza horroru, nie odmówi też dobrej powieści obyczajowej. Jest członkinią Dyskusyjnego Klubu Książki mamlickiej filii. Co do Miłosza, to bywa on w bibliotece codziennie; aktywnie bierze udział w niemal wszystkich wydarzeniach dla dzieci organizowanych w filii. Jego ulubionym rodzajem literatury są książki przygodowe.

Wyzwanie Czytelnicze z kolei było zabawą czytelniczą, w której uczestnicy mieli za zadanie wybrać książkę na podstawie jednej z 52 propozycji tematycznych, przeczytać ją, po czym potwierdzić ten fakt przez opieczętowanie specjalnej karty przez bibliotekarkę. Propozycje tematyczne był bardzo różnorodne; wśród tematów była na przykład książka o intrygującej okładce, pozycja napisana w formie pamiętnika, książka – laureatka nagrody literackiej, coś z literatury azjatyckiej czy książka, której autor/autorka ma takie same imię jak uczestnik wyzwania.

Na karcie widniało 12 wolnych miejsc, jednak ilość książek przeczytanych w wyzwaniu była dowolna. Głównym celem była przede wszystkim radość z czytania, odkrywanie nowych tytułów i autorów, chęć wyjścia poza ulubione tematy literackie. Z radością informaujemy jednak, że wszyscy uczestnicy zabawy przeczytali w wyzwaniu 12 książek; jedna z Pań, Monika Żołądkiewicz, przeczytała ich aż 24. Wśród uczestników był także jeden mężczyzna, cieszy fakt, że w wyzwaniu wzięły udział dwie nastolatki.

Uczestnicy wyzwania: Patrycja Białek, Łukasz Białek, Anna Dłutkowska – Gawron, Julia Dypolt, Karolina Michalska, Weronika Ruczyńska, Weronika Wysocka, Anna Zrobek i Monika Żołądkiewicz, otrzymali nagrody książkowe.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM