obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Aneta Obarska siedzi w fotelu na scenie i opowiada o swoich książkach

Wiara we własne siły, optymizm i dążenie do postawionego sobie celu – takimi słowami można określić osobę, z którą spotkaliśmy się w barcińskiej bibliotece 11 czerwca. Była nią pisarka Aneta Obarska, która po rozczarowujących doświadczeniach z rynkiem książki zdecydowała się na selfpublihing – samodzielne wydawanie swoich powieści. Można by pomyśleć, że bez wsparcia dużych wydawnictw i powiązanych z nimi mechanizmów marketingowych takie przedsięwzięcie będzie skazane na porażkę – Pani Aneta pokazała jednak, że sukces jest możliwy.

Autorka mieszka w Kruszwicy, jest szczęśliwą żoną i matką dwóch synów. Pisać zaczęła w czasie pandemii; chciała wypełnić czymś czas w chwilach, gdy mąż był w pracy. Tworzenie opowieści nie jest jej jedyną pasją; Pani Aneta szydełkuje, plecie makramy, śpiewa oraz… oprowadza turystów po atrakcjach swojego miasta w roli przewodniczki. Jest niepoprawną romantyczką i radosną gadułą, nie dziw więc, że większość jej książek to pełne humoru romanse lub powieści obyczajowe z wątkiem miłosnym. Błędem byłoby jednak powiedzieć, że książki Pani Anety są lekką lekturą; autorka stara się wpleść w tworzone przez siebie historie ważne tematy społeczne, takie jak np. alkoholizm, uzależnienia, zdrowie psychiczne.

Do tej pory autorka napisała serię romansów Miłosny Kodeks (książki „Oficer” i „Mecenas”), powieść obyczajową „Morze naszych tajemnic” oraz romans z nutką sensacji „Wplątana”. Dwie ostatnie pozycje Pani Aneta wydała samodzielnie, w ramach założonego przez siebie wydawnictwa. Podczas spotkania przyznała, że zdecydowała się na taki krok po tym, jak została niewłaściwie potraktowana przez swojego pierwszego wydawcę. Okazało się, że warto było podjąć ryzyko; książki Pani Anety zdobyły sympatię czytelników, a ona sama odnalazła się w roli wydawczyni.

Spotkanie w barcińskiej bibliotece upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Otwarta i pogodna osobowość Pani Anety sprawiła, że słuchało się jej z przyjemnością; można było też poznać wiele ciekawostek na temat procesu pisania książki czy rynku wydawniczego.

Książki Pani Obarskiej już wkrótce będą dostępne do wypożyczenia w naszej bibliotece. Zachęcamy do lektury!

G-QNHR3RG2EM