Wakacyjne warsztaty w Oddziale dla dzieci i młodzieży barcińskiej biblioteki idealnie wpisały się tematycznie w gminne „Dni Miodu”. Podczas zajęć dzieci poznały życie pszczół tworząc z materiałów recyklingowych szablon cyklu rozwoju pszczoły począwszy od jaja.
Kolejne zajęcia to była mega przygoda z pszczelarzem Panem Marcinem Lubnałem z pasieki „Zbiory z natury”, który wprowadził dzieci w świat pszczół, uli i pysznego miodku. Opowiadał o hierarchii pszczół w ulu, pokazywał jak zbudowany jest ul i przy pomocy jakich narzędzi zbiera miód i pyłek pszczeli. Pokazał także jak powstaje miód, którego dzieci mogły popróbować oraz wosk z którego na koniec zajęć uczestnicy tworzyli świeczki.
Po zdobytej na poprzednich warsztatach wiedzy, uczestniczy bibliotecznych wakacji tworzyli własne książki o miodzie. Dzieci przygotowały mini książeczki na temat: Jakie są rodzaje pszczół?, Co robią pszczoły?, Co dają nam pszczoły?, Jak powstaje miód?, Jakie są rodzaje miodu?. Następnie na głównej stronie mega książki wyklejały drzewo z ulem oraz cykl rozwoju pszczoły i jej budowę, a na lewej i prawej stronie wklejały wcześniej przygotowane mini książeczki. Ostatnim etapem tworzenia mega książki było zaprojektowanie okładki i wymyślenie tytułu dla swojej książki.
Jak przystało na wakacje w bibliotece nie mogło zabraknąć warsztatów kulinarnych związanych oczywiście z miodem. Uczestnicy zajęć tworzyli przepyszne i zdrowe szaszłyki owocowe polewane wybranym przez siebie miodem. Bibliotekarki przygotowały także dla dzieci gofry, które uczestnicy przyozdabiali owocami i przepysznymi miodami. Przy okazji warsztatów dzieci poznały różne rodzaje miodów, ich konsystencję oraz smaki.
Uczestnicy ostatnich zajęć tworzyli miodową grę planszową. Z przygotowanych elementów ula oraz pszczółek i przeróżnych kwiatków powstały dwie mega gry planszowe. Następnie dzieci rozegrały turniej, a zwycięscy otrzymali nagrody rzeczowe. Oczywiście każdy został nagrodzony drobną nagrodą pocieszenia wylosowaną w loterii fantowej.
Justyna Woźniak