obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Małgorzata Jarocińska siedzi w fotelu przed zebraną publicznością, obok Pani Małgorzaty stoi dyrektorka biblioteki z mikrofonem w ręce.

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Młode państwo długo jeszcze nie zaznało spokoju; kampanie militarne oraz spory terytorialne o ustalenie granic toczyły się do 1922 roku. Polska była także w sercach barcinian – walczyli oni licznie w Powstaniu Wielkopolskim, które, zwycięskie, doprowadziło do włączenia terenów Prowincji Poznańskiej dawnego zaboru pruskiego w granice Rzeczpospolitej.

Wydarzenia te przybliżyła publiczności barcińskiej biblioteki Pani Małgorzata Jarocińska, która gościła w książnicy 25 września. Pani Małgorzata, znakomita gawędziarka o niesamowitej pamięci, bydgoszczanka urodzona w Szubinie, studiowała na uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przed 30 lat uczyła historii w bydgoskich szkołach. Jest autorką ponad 60 wykładów historycznych, które wygłasza w szkołach, bibliotekach, sanatoriach na terenie całego kraju i nie tylko – swoje gawędy prezentowała także min. w Ukrainie, Litwie i Białorusi. Najbardziej lubi okres dwudziestolecia międzywojennego, ale podkreśla, że uczuciowo najbardziej związana jest z wiekiem XIX, z czasami zaborów i powstań narodowo-wyzwoleńczych.

Podczas spotkania w Barcinie Pani Małgorzata opowiedziała zebranym o procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości i późniejszej walce o granice, w tym o wielkopolskim zrywie. Szeroko nakreśliła przy tym tło historyczne i społeczne, pozwalając słuchaczom wczuć się w nadzieje Polaków dążących do wolności. W wypowiedzi pojawiły się ważne dla opisywanych wydarzeń nazwiska – Józefa Piłsudskiego czy Ignacego Paderewskiego. Pani Jarocińska wzbogaciła też swoją opowieść o fragmenty pamiętników, listów, przemówień, a jej dar opowiadania sprawił, ze jej gawędy słuchało się z prawdziwą przyjemnością. Nastroju spotkaniu dodawały także fragmenty pieśni patriotycznych, które rozbrzmiewały w tle, a które zebrani chętnie nucili. Wydarzenie zrealizowano w ramach zadania “DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI. Walka Polaków o wolność w literaturze, słowie i muzyce”, dofinansowanego ze środków Biura “Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: po prawej stronie orzeł w koronie z rozpostartymi skrzydłami, obok napis "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego", pod napisem biało-czerwony pasek nawiązujący do flagi Polski.
Logo Biura Niepodległa: Napis niepodległa stylizowany na pismo odręczne.
Logo Biblioteki w Barcinie: Skrót BPMiG Barcin umieszczony nad grafiką przypominającą otwartą ksiażkę.

Wydarzenie realizowane w ramach zadania “DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI. Walka Polaków o wolność w literaturze, słowie i muzyce”, dofinansowanego ze środków Biura “Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”.

G-QNHR3RG2EM