obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Grupowe zdjęcie uczestników i organizatorów zabawy

4 stycznia 1919 roku w Barcinie wybuchło Powstanie Wielkopolskie – zryw zwycięski, który wyzwolił miasto spod pruskiego zaborcy. Do dziś w Barcinie pozostało sporo miejsc związanych z tym wydarzeniem – punkty te odwiedzili uczestnicy gry miejskiej „Śladem barcińskich Powstańców Wielkopolskich”, zorganizowanej w ramach zadania „DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI. Walka Polaków o wolność w literaturze, słowie i muzyce”, dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

W wydarzeniu, które odbyło się w słoneczne przedpołudnie 10 października, wzięli udział uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Barcinie. Gra rozpoczęła się w siedzibie biblioteki, gdzie uczestnicy otrzymali mapę oraz listę zadań do wykonania w poszczególnych punktach. Trasa gry poprowadziła ich przez barcińskie ulice, parki, cmentarz – wszędzie tam, gdzie pozostały ślady Powstańców. Zadania wymagały od graczy nie tylko wiedzy na temat historii lokalnej i historii Polski, ale też umiejętności wyszukiwania informacji w Internecie czy znajomości prostych szyfrów. W trakcie wydarzenia wspomniano min. Leona Salkowskiego – pierwszego komendanta powstania w Barcinie, Edmunda Reinke, powstańca, który po zakończeniu II wojny światowej został burmistrzem miasta czy Zdzisława Czendefu – Chińczyka osiadłego w Barcinie, który czuł się Polakiem i za Polskę walczył. Przywołano także sanitariuszki z barcińskiego szpitala polowego w czasie powstania.

Od barcińskiego rynku, skąd bojownicy ruszyli do walki, przez kamienicę przy ul. 4 stycznia, gdzie podjęto decyzję o przystąpieniu do zrywu, po mural poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu, mieszczący się na bloku przy ul. Artylerzystów – wszędzie tam dotarli uczestnicy gry. Na koniec powrócili do biblioteki. Tu z rąk Dyrektor biblioteki, Renaty Grabowskiej oraz Pani Ewy Mazur, miłośniczki historii Barcina, pomysłodawczyni powstania wspomnianego już muralu, otrzymali zasłużone gratulacje oraz nagrody. Młodzieży bardzo podobała się taka forma poznawania lokalnej historii.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: po prawej stronie orzeł w koronie z rozpostartymi skrzydłami, obok napis "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego", pod napisem biało-czerwony pasek nawiązujący do flagi Polski.
Logo Biura Niepodległa: Napis niepodległa stylizowany na pismo odręczne.
Logo Biblioteki w Barcinie: Skrót BPMiG Barcin umieszczony nad grafiką przypominającą otwartą ksiażkę.

Wydarzenie realizowane w ramach zadania „DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI. Walka Polaków o wolność w literaturze, słowie i muzyce”, dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM