obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Zaproszeni wokaliści stoją razem na scenie i śpiewają w duecie. Pan Remigiusz ubrany jest w szary garnitur w kratę, na szyi ma przełożony szal w kolorze khaki, pani Daria ubrana jest w zieloną suknię z odsłoniętymi ramionami i szerokimi rękawami

Każdy kraj ma swoje narodowe symbole, które ukształtowane w przeciągu wieków, budują i scalają jego tożsamość narodową. Oprócz flagi i godła, takim symbolem są również pieśni patriotyczne. Najważniejszą polską pieśnią patriotyczną jest oczywiście hymn państwowy – Mazurek Dąbrowskiego, lecz w naszej historii zapisało się więcej utworów wyrażających miłość do ojczyzny, upamiętniających walkę o niepodległość, podnoszących ducha bojowego sił zbrojnych. Wiele z nich można było usłyszeć podczas koncertu pieśni patriotycznych, który odbył się w barcińskiej bibliotece w dniu 16 października.

Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili Daria Wójcik i Remigiusz Kuźmiński – dyplomowani artyści – muzycy z wyższym wykształceniem muzycznym. Od lat związani są ze środowiskiem bydgoskiej kultury i sztuki, czynnie koncertują na terenie całego kraju. Pani Daria śpiewa sopranem; ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Inowrocławiu na kierunku – wokalistyka, jest także absolwentką pedagogiki (specjalizacja kształcenie zintegrowane i nauczanie muzyki) na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Pan Remigiusz jest tenorem; ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na kierunkach – wokalistyka i dyrygentura, oraz Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Inowrocławiu na kierunku wokalistyka. Od wielu lat występują w duecie; wysoki sopran Pani Darii oraz głęboki tenor Pana Remigiusza doskonale razem współbrzmią.

Podczas październikowego koncertu Pani Daria i Pan Remigiusz wykonali kilkanaście utworów, zarówno solo jak i w duecie. W czytelni biblioteki usłyszeć można było między innymi pieśni patriotyczne z czasów powstania styczniowego, I wojny światowej („Wojenko, wojenko”) legionowe (np. „Marsz Pierwszej Brygady”), ułańskie („Przybyli ułani pod okienko”) i wiele innych. Widownia chętnie włączała się do wspólnego śpiewania, co sprawiło, że w sali zapanował wyjątkowy, podniosły nastrój. Nie zabrakło bisów i owacji na stojąco – koncert tak bardzo spodobał się publiczności. .

Wydarzenie zrealizowane w ramach zadania “DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI. Walka Polaków o wolność w literaturze, słowie i muzyce”, dofinansowanego ze środków Biura “Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: po prawej stronie orzeł w koronie z rozpostartymi skrzydłami, obok napis "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego", pod napisem biało-czerwony pasek nawiązujący do flagi Polski.
Logo Biura Niepodległa: Napis niepodległa stylizowany na pismo odręczne.
Logo Biblioteki w Barcinie: Skrót BPMiG Barcin umieszczony nad grafiką przypominającą otwartą ksiażkę.

Wydarzenie realizowane w ramach zadania “DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI. Walka Polaków o wolność w literaturze, słowie i muzyce”, dofinansowanego ze środków Biura “Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”.

G-QNHR3RG2EM