obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
część uczestniczek spotkania, siedząca przy stołach na których stoi kawa, herbata i ciastka, jedna z uczestniczek opowiada o swoich wrażeniach na temat omawianej książki, w tle widać wiszące na niebieskich tablicach prace plastyczne dzieci.

Kwietniowe spotkanie DKK dla dorosłych, działającego przy BPMiG w Barcinie poświęciliśmy na rozmowę o książce Angeliki Kuźniak „Stryjeńska. Diabli nadali”.

Angelika Kuźniak na podstawie wspomnień wnucząt, odręcznych notatek samej Stryjeńskiej, pamiętników, listów, fotografii, dokumentów, opracowań badaczy literatury stworzyła swoją opowieść o wielkiej artystce dwudziestolecia międzywojennego. Zofii Stryjeńskiej – polskiej malarce, graficzce, ilustratorce, pani scenograf, projektantce tkanin, plakatów i zabawek.

Z książki wyłania się smutny portret kobiety. Z jednej strony była znaną malarką, a z drugiej nieśmiałą, pełną kompleksów kobietą, która przez lata samotnie toczyła batalię na froncie finansowym, miłosnym, macierzyńskim i artystycznym. Stryjeńska obdarzona talentami, pozbawiona przysłowiowego szczęścia, prowadziła nieuporządkowany styl życia i trochę na własne życzenie stoczyła się w otchłań zapomnienia. Jej największym problemem była nieumiejętność pogodzenia losu artystki i odpowiedzialności za rodzinę.

Uczestników spotkania do wymiany wrażeń i poglądów na temat lektury nie trzeba było namawiać. Większości książka podobała się. Nie wszyscy klubowicze przebrnęli przez treść książki. Trudność sprawiał chaos. Chaos w chronologii treści jak i chaos w życiu samej bohaterki. Podobała się barcińskim klubowiczom sztuka malarska Zofii Stryjeńskiej. Sporo miejsca w dyskusji zajęła kwestia osobowości twórczej jak i realizacji swoich pasji.

Podczas spotkania uczciliśmy też 25-lecie twórczości poetyckiej jednej z członkiń naszego klubu – pani Jadwigi Stróżykiewicz.

Następne spotkanie odbędzie się 9 maja br. o godz. 16:30. Dyskutować będziemy o książce ks. J. Kaczkowskiego „Grunt pod nogami”.

Moderator: Renata Grabowska

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM