Zdjęcie ze spotkania.

Przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie powstały dwa nowe Dyskusyjne Kluby Książki – w Filii nr 1 na barcińskiej Starówce i wypożyczali i czytelni dla dorosłych przy ul. Lotników 13.

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych.

Celem klubów jest między innymi ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

Pierwsze Kluby powstały w 2007 roku. W Barcinie od lutego br. działa Klub młodzieżowy przy Oddziale dla dzieci.

Inauguracyjne spotkanie w Filii nr 1 odbyło się 30 października 2009. DKK skupia w swoim gronie młodzież lubiącą czytać i o książkach dyskutować. Bibliotekarka Anna Zielińska przedstawiła główne założenia Klubu oraz poinformowała o korzyściach płynących z uczestnictwa w bibliotecznych spotkaniach. 7 młodych czytelniczek otrzymało książki Meg Harper pt. „Moja mama i pies z piekła rodem”. Następne spotkanie, podczas którego każda z „klubowiczek” będzie mogła wyrazić swoją opinię o przeczytanej pozycji wyznaczono na 27 listopada.

Natomiast w wypożyczalni i czytelni dla dorosłych pierwsze spotkanie Klubu odbyło się 4 listopada 2009 r. o godz. 17.00. Uczestniczyło w nim 12 pań.

Część spotkania poświęcono kwestiom organizacyjnym. Panie zapoznały się z zasadami działalności klubu. Zaprezentowano również sylwetkę Ireny Matuszkiewicz, której to książkę pt. „Przebudzenie” przewidziano do dyskusji podczas kolejnego zebrania.

Spośród listy książek DKK otrzymanych od koordynatora wojewódzkiego - Pani Lucyny Partyka z WiMBP w Bydgoszczy, uczestniczki wybrały tytuły, które warto przeczytać. Do wspólnego omawiania przewidziano następujące pozycje: „Trzepot skrzydeł” Katarzyny Grocholi, „Kiedyś byłam księżną” Jacqueline Pascal-Gillespie oraz „Złodziejka pamięci” Krystyny Kofty. Uzgodniono najdogodniejszy dla zainteresowanych termin kolejnego spotkania klubowiczów na dzień 2 grudnia bieżącego roku.

Bibliotekarki serdecznie zapraszają wszystkich, którzy chcą porozmawiać o przeczytanych książkach na następne spotkania DKK w Filia nr 1 27.XI.09 o godz. 16:00 i w wypożyczalni dla dorosłych 2 grudnia o godz. 17:00.

Moderator Renata Grabowska