Zdjęcie ze spotkania.

7 kwietnia 2010 r. o godz. 1700 w barcińskiej książnicy zebrali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, aby porozmawiać o książce Daniela Passenta pt.: „Codziennik”.
Wypowiedzi czytelniczek na temat książki były pozytywne. „To prawdziwa perełka, ładnie wydana, pisana jakże pięknym językiem, czyta się ją wspaniale” – mówiły klubowiczki.

„Codziennik” to książka pisana na gorąco, od 1 stycznia do 31 grudnia 2005, dziennik jednego z najbardziej znanych polskich felietonistów. Lektura interesująca i pouczająca. Bawiła czytelniczki anegdota, zadziwiała celna refleksja i głęboka obserwacja autora. Pisarz zna niemal wszystkich aktorów zdarzeń z pierwszych stron gazet i opisuje swoje z nimi spotkania, rozmowy, biesiady. W „Codzienniku” są wspomnienia i sprawy rodzinne, sprawy żydowskie, jest lewica, prawica, nasze życie polityczne i społeczne, trochę kultury, sztuki i sam autor. „Uwielbiam Passenta i cieszę się, że mogłam poznać Go do końca, że mogłam kosztować życia jednego z moich ulubionych publicystów” – wypowiedziała się jedna z pań. Passent porażki przyjmuje z pokorą, potrafi przyznać się do błędów, potrafi powiedzieć o sobie prawdę, nie udaje kogoś kim nie jest, pozostaje sobą. Nie wstydzi się swojego pochodzenia. Jest ateistą, a zauważa, że system wartości zawdzięczamy chrześcijaństwu. To człowiek o wysokiej kulturze osobistej. O swojej byłej żonie, Agnieszce Osieckiej, wypowiada się ciepło i zawsze pozytywnie, a przecież wyraźnie daje się dojrzeć blizny na jego duszy, pozostałe po krótkim i niezbyt szczęśliwym małżeństwie. Autor kultywuje pamięć byłej żony i wyraża swoją wdzięczność dla ludzi, którzy się do tego przyczyniają i bronią jej dobrego imienia. Klubowiczki podzielają zapatrywania pisarza w kwestii komercjalizacji świąt religijnych. Zgadzają się też z Passentem, że każdy przypadek i każdego człowieka trzeba oceniać oddzielnie.

Panie, które nie były przekonane co do trafności wyboru lektury przyznały, że pomyliły się, gdyż książka jest ciekawa i dobrze się ją czyta.

Na następnym spotkaniu, które odbędzie się 19 maja bieżącego roku będziemy omawiać książkę Moniki Szwai „Gosposia prawie do wszystkiego”.

Moderator Renata Grabowska