Zdjęcie ze spotkania.

30 czerwca odbyło się ostatnie - przedwakacyjne spotkanie działającego przy barcińskiej bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu wzięło udział 14 osób. Tym razem klubowicze poddali własnej literackiej analizie książkę Paulo Coelho „Być jak płynąca rzeka”.

W kilku zdaniach o książce...

„Być jak płynąca rzeka” to zbiór doświadczeń, przemyśleń i gotowych recept na życie samego autora. Paulo Coelho w formie bardzo krótkich opowiadań przedstawia swoją filozofię życiową. Prosty język tekstu przyciąga czytelnika, nie ma dystansu między nim a pisarzem. Lektura skłania do przemyśleń, więc nie da się jej czytać jednym tchem, wymaga bowiem ciszy i skupienia. Ta książka pozwala nam choć na chwilę zapomnieć o tym całym wyścigu szczurów w dzisiejszym społeczeństwie, o pośpiechu i zaniedbywaniu tego, co naprawdę ważne. Autor zachęca do zajrzenia do własnej duszy, serca, do zastanowienia się nad tym, co naprawdę się liczy. Cieszmy się drobiazgami, nie skupiajmy się wokół rzeczy materialnych, nie walczmy z rzeczami, z sytuacjami, na które i tak nie mamy wpływu. Coelho stawia na teraźniejszość i przyszłość, zatem nie oglądajmy się do tyłu, nie wracajmy do przeszłości. W bezpośredni sposób pisarz przypomina, że „trzeba umieć walczyć o swoje marzenia, ale trzeba też wiedzieć, które drogi są nie do przebycia i zachować siły na przejście innymi ścieżkami”. Mamy prawo do popełniania błędów i ich poprawiania. Każdy człowiek jest inny i powinien robić wszystko, aby takim pozostać. Z „Historii pewnego ołówka” wypływa morał, że „wszystko, co uczynisz w życiu, zostawi jakiś ślad, dlatego miej świadomość tego, co robisz”. Opowiadanie „Pianista w centrum handlowym” każe stanąć i posłuchać tego, co mają inni do powiedzenia. Z kolei opowieść „Dżyngis-chan i sokół” uczy, że „nawet wtedy, gdy przyjaciel działa wbrew tobie, wciąż jest twoim przyjacielem”.

Coelho zwraca uwagę na to, że często nie mamy po prostu czasu, aby zwyczajnie usiąść i nie robić dosłownie nic. Historyjkami o Manuelu ostrzega nas, abyśmy przypadkiem nie przeżyli życia - nie żyjąc. W felietonie „O książkach i bibliotekach” Paulo Coelho wyraża życzenie, aby nie trzymać książek tylko dla siebie, ale przekazywać dobre słowo, dobre myśli dalej zachęcając innych do czytania, bo książka żyje wtedy, gdy jest czytana.

Wszystkim, z wyjątkiem jednej osoby, książka podobała się. „Być jak płynąca rzeka” Paulo Coelho to pozycja godna uwagi i warta polecenia.

Moderator Renata Grabowska