Zdjęcie ze spotkania.

W środę, 6 kwietnia 2011 roku, w Bibliotece Publicznej w Barcinie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. W piętnastoosobowym gronie rozmawiano o powieści Moniki Szwai „Zupa z ryby fugu”.

Autorka zmierzyła się kontrowersyjnym problemem zapłodnienia in vitro, z trudną sprawą dokonywania wyborów. Szwaja opisuje losy kobiet, które znalazły się na życiowym zakręcie. Poznajemy Anitę, która pod naciskiem teściowej, tak bardzo chce zostać matką, że posuwa się do wynajęcia surogatki oraz Mirandę, młodą studentkę, która pozbawiona wsparcia i zrozumienia rodziców, przyjmuje propozycję łatwego zarobku. Dziewczęta nie zdają sobie sprawy, jak nierozważne podejmują decyzje. Nieumiejętnie przyrządzona potrawa z ryby fugu okazuje się trującą. Trzeba myśleć o tym, co się robi, tak, aby nikt nie płacił za brak rozwagi. Klubowiczki nie osądzały wyborów Anity i Mirandy. Za to nie pozostawiły przysłowiowej suchej nitki na Elizie, typowej fundamentalistce, która wykorzystując internet bezkarnie krzywdzi ludzi. Nie wzbudził w klubowiczach sympatii również Florek Gajek, który źle traktował żonę. Według pań zabrakło w powieści szerszego opisu postaci Mirandy, jak ona zmagała się z problemem zastępczej matki, a przede wszystkim nie został rozwiązany wątek pani doktor Elizy, która powinna być ukarana. Podobała się czytelniczkom postać teściowej, która w gruncie rzeczy, pomimo drobnych złośliwości, okazała się bardzo fajna i zaradna.

Książka ogólnie podobała się, chociaż po obiecującym wstępie wkrada się sztuczna nuda, chwilami zaskakują rozwiązania autorki, w końcu fabuła wciąga i czytelnik utwierdza się w przekonaniu, że akcja nie mogła potoczyć się inaczej. Prosty język, lekki styl i odrobina humoru sprawiły, że książkę dobrze się czytało. Zdaniem klubowiczek książka o młodych i dla młodych, którzy borykają się z problemem bezpłodności.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 4 maja 2011 r. o godz. 1600. Omawiana będzie książka Małgorzaty Niezabitowskiej „Składana wanna”, której rozdano 8 egzemplarzy. Rozdano też 8 pozycji Jana Grzegorczyka: 3 „Adie” i 5 sztuk „Pieśni słonecznej…”. Wybrano do wspólnej lektury „Wybór Marty” L. Witek i „Ja, pani woźna” E. Ostrowskiej.

Moderator Grażyna Szafraniak