Zdjęcie ze spotkania.

W środę, 8 czerwca 2011 roku, odbyło się ostatnie, przedwakacyjne zebranie członków Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, działającego przy Bibliotece Publicznej w Barcinie. W jedenastoosobowym gronie rozmawiano o opowiadaniach Jana Grzegorczyka „Pieśń słoneczna Róży Bluszcz” i biografii Marii ze Zdziechowskich Sapieżyny „Moje życie, mój czas”.

Członkinie klubu podzieliły się odczuciami po spotkaniu autorskim z Janem Grzegorczykiem i lekturze jego książek. Pisarz dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. To mistrz słowa i doskonały obserwator naszego społeczeństwa. Znakomita narracja, trzymająca w napięciu fabuła, dobry smak i odrobina humoru sprawiają, że „Pieśń słoneczną Róży Bluszcz” czyta się z przyjemnością. Książka skłania do przemyśleń i pobudza do dyskusji. Grzegorczyk w swoich opowiadaniach zestawia historie zwykłych ludzi z żywotami świętych. Autor dostrzega dobro w każdym człowieku. Umierająca staruszka, skłócone rodzeństwo, listonosz czy ksiądz, to ludzie jakich znamy. I tacy też sami jesteśmy – dźwigający tajemnice, dotknięci samotnością, grzechem i cierpieniem. Grzegorczyk pokazuje, że oprócz ciemności są w nas iskierki światła. Książka warta uwagi.

Godna też polecenia jest książka Marii ze Zdziechowskich Sapieżyny pt. „Moje życie, mój czas. Wspomnienia”. Maria ze Zdziechowskich Sapieżyna niczym strażniczka rodzinnej pamięci przez całe życie trzymała się zasady ukrywania wszystkich bolesnych, niemiłych wydarzeń. Z biegiem czasu zdaje sobie sprawę, że dzieci i wnuki nie znają jej losów, nie znają historii. Spisuje zatem swoje wspomnienia. Jako dziecko była świadkiem piekła rewolucji październikowej w Jałcie i budowania nowej Polski. Beztroską młodość spędziła na balach i polowaniach, doświadczyła wielkiej miłości księcia Jana Sapiehy. W 1939 roku ucieka z Polski z dwójką małych dzieci. W czasie wojny była agentką, przebywała we włoskich i niemieckich więzieniach. Do 1992 roku przebywała na emigracji w Londynie. Po powrocie do Polski współzałożyła fundację Ex Animo, która pomaga dzieciom z chorobami nowotworowymi.

Kolejne spotkanie członków barcińskiego DKK odbędzie się już po wakacjach 7 września bieżącego roku o godz. 1600 w głównej siedzibie biblioteki. Omawiać będziemy powieść Lidii Witek pt. „Wybór Marty”, której rozdano 7 egzemplarzy. Do wspólnej lektury wybrano książki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk „Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy” i „Cukiernia pod Amorem2. Cieślakowie” oraz „Sosnowe dziedzictwo” Marii Ulatowskiej.

Moderator Renata Grabowska