11 kwietnia 2012 roku o godz. 15:30 w czytelni i wypożyczalni dla dorosłych Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin, spotkało się 20 czytelniczek, by w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki porozmawiać o książkach - Johna Irvinga „Ostatnia noc w Twister River” oraz Izy Michalewicz i Jerzego Danilewicza „Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia”.

Pierwsza z wymienionych pozycji to lektura nie dla każdego, książka która zawiera wiele wątków, przedstawiających życie 3 pokoleń mężczyzn – ojca Dominika, syna Danny'ego i wnuka Joego. Powieść o ojcowskiej miłości, przyjaźni, tułaczce spowodowanej dziwnym zbiegiem okoliczności i niezwykłymi przypadkami. W książce dominują trzy zasadnicze tematy – życie

w osadzie flisackiej, życie kucharskiej rodziny w mieście oraz życie pisarza jako ojca. Niektóre czytelniczki zauważyły „westernowy” charakter powieści.

Druga z książek, zdaniem klubowiczek, nie powinna powstać. Przedstawia w negatywnym świetle postać Violetty Villas, która mając niepowtarzalny głos była kapryśną diwą i chłodną kobietą. Obce jej były uczucia macierzyńskie, zwykłe ludzkie podejście do otaczających

i współpracujących z nią osób. Zdaniem Violetty Villas wśród spotykanych przez nią ludzi nie było nikogo, kto mógłby być dobrym menadżerem, pokierować jej zawodową karierą lub mieć wpływ na życie prywatne artystki. Wspaniały głos, nieprzeciętna osobowość wzbudzająca całą gamę odczuć od uwielbienia poprzez podziw do obojętności i lekceważenia.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się wyjątkowo w piątek 11 maja 2012 roku o godz. 18:00 w ramach ogólnopolskiej akcji „Noc w Bibliotece”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Podczas spotkania odbędzie się promocja tomiku poezji pani Jadwigi Stróżykiewicz – członka naszego klubu. Omawiać też będziemy „Humor w genach” Hanny Zborowskiej z Kobuszewskich. Rozdano 10 egzemplarzy tej pozycji oraz 9 sztuk książki: „Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia” Izy Michalewicz i Jerzego Danilewicza. Do wspólnej lektury czytelniczki wybrały: „Oskarżona: Wiera Gran” Agaty Tuszyńskiej, „Good night, Dżerzi” Janusza Głowackiego oraz dowolną pozycję Marii Ulatowskiej.

Moderator Renata Grabowska