Zdjęcie ze spotkania.

11 maja 2012 roku o godz. 18:00 w ramach akcji Noc w Bibliotece odbyło się uroczyste spotkanie DKK dla dorosłych połączone z jubileuszem twórczości klubowiczki - Pani Jadwigi Stróżykiewicz.

Jadwiga Stróżykiewicz jest poetką, mieszka w Barcinie, ale urodziła się w Radomyślu Wielkim w powiecie mieleckim dokąd jej rodzinę zagnała wojenna zawierucha. Dzieciństwo spędziła w Smogórach na ziemi lubuskiej. Od najmłodszych lat jej pasją jest fryzjerstwo. Swojego wymarzonego zawodu wyuczyła się w Łabiszynie. Uzyskała tytuł mistrza i instruktora praktycznej nauki zawodu. Liceum Ogólnokształcące ukończyła w Bydgoszczy. Obecnie Pani Jadwiga jest członkiem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy. Opiekuje się barcińskim Klubem Polskiej Książki. Jej pierwszy zbiór wierszy „Eden w innej bajce” ukazał się 20 lat temu - w 1992 roku. Kolejne tomiki to: „W połowie drogi”, „Pole widzenia”, „Puls grzechu”, „Obrzędy plemienne”. W bieżącym miesiącu odbędzie się promocja następnego tomiku, noszącego tytuł „Wielbłąd przemieszcza horyzont”, będącego wyborem wierszy dokonanym przez panią Annę Kȕhn-Cichocka i autorkę.

Spotkanie zorganizowane w formie wieczoru poetyckiego autorka poświęciła swoim jak i wszystkim rodzicom. Jadwiga Stróżykiewicz wtajemniczyła słuchaczy w swój poetycki warsztat. Opowiedziała o początkach twórczości. Odkryła przed czytelnikami, w jaki sposób powstają Jej wiersze. Poprzez wiersz poetka dzieli się z innymi wspomnieniami, przemyśleniami, tym, co ma do przekazania. Recytując swoje wiersze nasza klubowiczka przeniosła słuchaczy w zaczarowany świat poezji. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy też nagrań poezji śpiewanej w wykonaniu Aliny Konwińskiej - bratanicy pani Jadzi.

Wykorzystując fakt, że 8 maja bibliotekarze mają swoje święto, klubowiczki sprawiły nam i sobie wspaniały prezent – tort. Wprawdzie było to spotkanie DKK w Tygodniu Bibliotek, ale głównym jej bohaterem była Pani Jadzia, której gratulowaliśmy dotychczasowych osiągnięć, dokonań i sukcesów. Gratulacje i życzenia dotyczyły dalszych pomysłów, aby postrzegała i zapisywała to co ją otacza tak, by stało się to wierszem. Nie zabrakło też pamiątkowej fotografii. W spotkaniu uczestniczyło 21 osób.

Kolejne spotkanie członków DKK dla dorosłych BPMiG w Barcinie odbędzie się 6 czerwca 2012 roku o godz. 15:30, podczas którego omawiać będziemy „Humor w genach”.

Rozdano 8 sztuk tej pozycji. Do wspólnego czytania i omawiania proponujemy książkę Eweliny Kłody „Niezapominajki”.

Moderator Renata Grabowska