Zdjęcie ze spotkania.

4 marca 2014 r. o godz. 1630 w czytelni barcińskiej biblioteki odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych. Uczestniczyło w nim 11 pań. Tym razem na swój literacki warsztat wzięłyśmy książkę „Drogie życie” Alice Munro.

Alice Munro, kanadyjska pisarka, która była kelnerką, bibliotekarką, a nawet zbierała tytoń. Poślubiła kolegę ze studiów i wspólnie w kanadyjskiej Victorii otworzyli prosperującą do dziś księgarnię Munro’s Brooks. Nie sprzedawanie, a przede wszystkim pisanie stało się jej zawodem. Spod pióra Munro wychodzą kolejne tomy opowiadań, które zdobywają wiele nagród. A wśród nich jest ta najważniejsza – literacka Nagroda Nobla z 2013 r.

„Drogie życie” to zbiór opowiadań będących świadectwem życia w małych kanadyjskich miejscowościach. Autorka unika wyszukanych środków stylistycznych, w prosty sposób opisuje „ludzi szukających swojego miejsca na ziemi lub lepszego życia, spotkania kochanków z przeszłości, romans bogatej kobiety z mężem innej, rozpacz mężczyzny, którego żona jest nieuleczalnie chora, smutne i niekiedy dramatyczne losy dzieci pozostawionych niby na chwilę bez opieki. „Drogie życie” to również osobiste wspomnienia pisarki, przywołującej dzieciństwo spędzone na farmie. To nieodłączne motywy z przeszłości dotyczące pierwszych zderzeń dziecka ze śmiercią, erotyzmem, chorobą”.

Lektura podobała się, ale nie wzbudziła zachwytu. Były też czytelniczki, które nie przebrnęły przez wszystkie opowiadania. Specyfika poruszanych tematów, takie rozprawy nad życiem i głębokie rysy psychologiczne bohaterów nie wszystkim przypadły do gustu. Fabuły opowiadań utkane są z niedopowiedzeń. Nic nie jest w nich oczywiste i kończą się w taki sposób, że można dopowiadać do nich swój własny dalszy ciąg. Nie podoba się barcińskim czytelniczkom otwarta forma zakończenia. Brakuje nam też w nich żywej, dynamicznej akcji. Munro pisze o stracie, rozstaniu. Jej opowiadania są raczej smutne. Naszym zdaniem nie jest to pozycja na złą pogodę czy ponury nastrój.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 9 kwietnia br. o godz. 1700. Będzie to spotkanie autorskie z panią Marią Wiernikowską.

Moderator Renata Grabowska