Zdjęcie ze spotkania.

w12 maja 2015 roku o godz. 16:00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie spotkało się 8 czytelniczek, by w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki porozmawiać o jednej z nowszych powieści Hanny Cygler - „Złodziejki czasu”.

Tym razem autorka serwuje nam powieść ukazującą kulisy życia czterech pisarek. Kobiety poznały się na gali Festiwalu Literatury Kobiecej „Pióro i Pazur” w Siedlcach. Połączyła je pasja pisania i przyjaźń. Pierwsza z nich to pisząca kryminały Elwira - wyzwolona żona polityka, która szuka szczęścia w ramionach kochanka. Druga to nosząca brzemię przeszłości - Anna, która poświęca swoją uwagę innym ludziom, tworząc ich biografie. Trzecia natomiast to samotna Teresa, stateczna pani profesor filozofii, która pod pseudonimem wydaje popularne romanse oraz czwarta - Kinga, młodziutka autorka horrorów, która wiedzie szczęśliwe życie matki i mężatki. Na podstawie książki poznajemy ich perypetie życiowe. Każda z bohaterek jest inna, ma odmienne doświadczenia życiowe i perspektywy na przyszłość. Każda musi stawić czoła dylematom, których nie można zbagatelizować. Hanna Cygler porusza trudne problemy i błahe sprawy. Miłość i zdradę, codzienne radości i smutki, kłopoty finansowe, skrywane tajemnice, konsekwencje podejmowanych decyzji.

Książka składa się z przeplatanych mini scenek, przedstawiających losy poszczególnych pisarek, co utrudniało czytelniczkom wdrożenie się w opowieść. Lektura łatwa, lekka, trochę zabawna, ale i zawierająca dramatyczne epizody. Panie zgodnie stwierdziły, że właśnie dlatego lubią Hannę Cygler, ponieważ nie jest cukierkowa. Jej książki świadczą o tym, że inni mogą mieć gorzej niż my, większe problemy i dużo bardziej zagmatwane życie a niżeli nasze. Powieść polecamy. Bogaty i ładny język sprawiają, że książkę przyjemnie się czyta.

Spotkanie wykorzystały czytelniczki Dyskusyjnego Klubu Książki, by złożyć życzenia bibliotekarkom z okazji przypadającego 8 maja Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 17 czerwca 2015 roku. Będzie to spotkanie autorskie z Hanną Cygler.

Moderator: Renata Grabowska