Zdjęcie ze spotkania.

20 września 2016 r. o godz. 16:30 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Wzięło w nim udział 9 pań. Tematem spotkania była poczytna i zbierająca świetne recenzje książka Mariusza Urbanka – Genialni. Lwowska szkoła matematyczna.

Czytelniczki chętnie podzieliły się swoimi wrażeniami po lekturze książki. Panie przyznały, że słowo „matematyczna” w tytule trochę je odstraszało i spowodowało, że czytanie książki odkładały na później. Krótko przed terminem spotkania klubowiczki dały się porwać tej ciekawej, pouczającej, miejscami humorystycznej, napisanej wspaniałym i zrozumiałym literackim językiem książce.

Mariusz Urbanek przedstawił w książce polskich naukowców – Hugona Steinhausa, Stefana Banacha, Stanisława Ulama i Stanisława Mazura. Osoby genialne, niezwykle barwne i interesujące, które stworzyły lwowską szkołę matematyczną i o których dokonaniach głośno było na całym świecie. Na podstawie treści książki poznajemy nie tylko losy samych matematyków, klimat kawiarni szkockiej i środowisko naukowe, ale i życie polityczne oraz kulturalne Polski w czasie dwudziestolecia międzywojennego, w trakcie i po II wojnie światowej.

Podobało się barcińskim czytelniczkom humanistyczne podejście autora do matematyki. Panie zachwycały się umieszczonymi w książce aforyzmami Steinhausa. Rozmawiały o profesorach bez studiów, kawiarnianych burzach matematycznych mózgów, bombie Ulama oraz jak to było z rozproszeniem się tych uczonych, którzy przeżyli wojnę.

Miłą niespodzianką dla klubowiczek było spotkanie, możliwość rozmowy i wspólne zdjęcie z pisarką – panią Dorotą Schrammek, która tego dnia prowadziła w barcińskiej książnicy warsztaty literackie dla dzieci.

Podczas następnego spotkania DKK omawiać będziemy książkę Camilli Läckberg Pogromcy lwów. Natomiast 12 października 2016r. o godz. 10:00 odbędą się warsztaty dla członków naszego klubu oraz moderatorów DKK na temat współczesnej literatury duńskiej.

Moderator: Renata Grabowska