Uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych spotkali się 24 października 2022 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie. W sześcioosobowym gronie omawiali powieść szwajcarskiej dziennikarki - Nataschy Lusenti „Wszystkie barwy marzeń”.

Lektura podobała się i wywołała owocną dyskusję. Klubowiczki jednogłośnie stwierdziły, że czyta się ją dobrze z uwagi na lekki styl i genialnie prowadzoną fabułę. To historia pełna uroku. Warto sięgnąć po książkę, która jest oryginalną powieścią i w zasadzie mówi o znaczeniu czytania.

Lusenti przedstawia wydarzenia w dwóch perspektywach z jednej strony jako relację osoby dorosłej a z drugiej kilkuletniego dziecka. Autorka w akcję wplotła pastelowe kolory, które stanowią ważny element codzienności. Bohaterowie powieści nawiązują do klasyki literatury.

Główna bohaterka to Emilia, ekstrawagancka, młoda kobieta, która po kolejnym bolesnym doświadczeniu życiowym, przeprowadza się do kamienicy, w której nikogo nie zna. Ma ze sobą skromny bagaż w postaci książek, dwóch kotów i smutnych wspomnień. Z powodu nieśmiałości ucieka przed światem, nawet wzrok chowa pod długą grzywką a skrycie marzy o bliskości i przyjaźni. Ponieważ pisanie sprawia Emilii ogromną przyjemność anonimowo pisze listy skierowane do innych mieszkańców, przyczepia je do tablicy ogłoszeń na klatce schodowej. Każdy z nich zaczynana się słowami „Dzisiaj rano zbudziłam się…”. Pomału z całą gamą barwnych emocji budzi się kamienica.

Powieść Lusenti dotyczy poważnych kwestii, takich jak np. walka z depresją. Ukazuje niełatwe relacje międzyludzkie, pragnienia, które gubią ludzie gdzieś w prozie życia. Mówi o różnych aspektach samotności - dziecka, które zostawia matka po rozwodzie, samotnego ojca, który poświęca synowi mało uwagi, staruszki, której bliscy odeszli, czy kobiety, która musi zacząć wszystko od zera.

W związku z lekturą panie miały wiele tematów do przedyskutowania. Analizowały czy w dzisiejszych czasach ludzie są skłonni do otwartości, gościnności, bycia razem czy tylko zamykają się we własnych czterech ścianach.

Kolejne dyskusyjne spotkanie DKK odbędzie się 29 listopada 2022 roku o godz.16:00 w czytelni biblioteki głównej. Tematem rozmowy będzie książka Tomasza Kieresa „Kilka słów o miłości”.

Moderator DKK: Renata Grabowska