Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w barcińskiej książnicy już za nami. 27.09.2023 r. w czytelni biblioteki w siedmioosobowym gronie omawiałyśmy książkę Any Johns „Kobieta w białym kimonie”.

Rozmowę o powieści rozpoczęłyśmy od wymiany myśli na temat różnic kulturowych. Dyskutowałyśmy o tradycjach, zwyczajach, przesądach rygorystycznie przestrzeganych w Japonii, po czym przeszłyśmy do fabuły.

Akcja „Kobiety w białym kimonie” inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami i rozgrywa się dwutorowo, w czasach współczesnych w Stanach Zjednoczonych oraz w roku 1957 w Japonii. Autorka kreśli historie Tori Kovač i Naoko Nakamury, kobiet żyjących po dwóch stronach Pacyfiku i łączącej je tajemnicy.

W pierwszej opisuje powolne odchodzenie schorowanego człowieka i jego rozliczenie się z przeszłością. Amerykanin Kovač pozostawia córkę Tori z tajemniczym listem, który prowadzi dziewczynę do Kraju Kwitnącej Wiśni w poszukiwaniu swojej siostry i japońskiej żony ojca.

W drugiej natomiast pokazuje młodą dziewczynę, która musi walczyć z całym światem nie mając znikąd pomocy. Naoko ma być posłuszną córką i wyjść za mąż, za człowieka, którego wybrał dla niej ojciec. Młoda Japonka kocha jednak amerykańskiego marynarza, zachodzi z nim w ciążę i bierze sintoicki ślub, wkrótce mąż wypływa w krótki rejs, ale już nie wraca.

Any Johns przedstawia w powieści amerykańską okupację, wojska marynarki wpływające na wschodnioazjatycki kraj, przybliża też czytelnikom trudne kwestie otoczone zmową milczenia, jak bambusowa klinika położnicza czy sierociniec dla dzieci mieszanej krwi.

Książka bardzo podobała się klubowiczom w Barcinie, jest niezwykła, pełna emocji, przejmująca i głęboko zapadająca w pamięć. Polecamy.

Kolejne dyskusyjne spotkanie DKK odbędzie się 23 października 2023 roku o godz.16:00. Dotyczyć będzie książki Księcia Harry „Ten drugi”. Zapraszamy.

Moderator DKK: Renata Grabowska